Afrykańska przygoda Henryka Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 16:04
Dziś przypada 100-lecie śmierci Henryka Sienkiewicza. Polacy kochają go i kochać będą za "Trylogię", "Quo Vadis", "Krzyżaków", "Janko Muzykanta".
Audio
  • Afrykańska przygoda Henryka Sienkiewicza (Mistrz i Katarzyna/Trójka)
Henryk Sienkiewicz
Henryk SienkiewiczFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Jednak tym razem rozmawialiśmy o książce, która jest praktycznie nieznana i właśnie się ukazała, czyli "Listy z Afryki".

W 23 listach zawiera się jego relacja z podróży do Afryki. Autor ruszył tam z Neapolu 25 grudnia 1890 roku. Miesiąc później udał się ze swoim współtowarzyszem, hrabią Tyszkiewiczem, pociągiem z Kairu do Suezu. Dalej niemieckim statkiem do Zanzibaru. Do Kairu wrócił na samym początku kwietnia. Pisarz był w Afryce dwa miesiące, a chciał być zdecydowanie dłużej. Jednak na przeszkodzie stanęła febra, na którą zapadł.

Czym są "Listy z Afryki"? Zapisem przygody, szczegółowym reportażem, zapisem ciekawości świata? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Mistrz i Katarzyna - książki zakryte
Autorzy: Katarzyna Wójcik, Wacław Holewiński
Data emisji: 15.11.2016
Godzina emisji: 10.20

mp/mk

Czytaj także

"Pamiętnik" Stanisława Brzozowskiego. Rzecz o zapomnianym, a wielkim Polaku

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 09:00
- Brzozowski studiował tylko przez chwilę i studiów nigdy nie skończył, a jednak to jeden ze świetniejszych umysłów w Europie - mówiła w Trójce recenzentka Katarzyna Wójcik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lwowska noc", czyli tragedia miasta

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2016 16:31
Jest to powieść o Lwowie, której akcja toczy się w latach 1939–1946, kiedy Lwów należał jeszcze do Polski. Przedstawia tragiczne dzieje rodziny polskiego nauczyciela z Kresów Wschodnich, Józefa Sztendera, jego żony Marii i ich dzieci, których życie burzy istniejący konflikt polsko-ukraiński podsycany przez bolszewików i hitlerowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ferdynand Goetel - pisarz, którego bały się władze PRL

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 12:00
Przez 45 lat istnienia PRL Ferdynand Goetel był objęty zakazem druku, a z bibliotek wycofano wszystkie jego książki wydane przed wojną. Czego obawiały się władze?
rozwiń zwiń