Umi Sinha i jej literackie zderzenie cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2016 17:35
- To opowieść o konfrontacji świata tych, którzy kolonizowali i tych, którzy zostali zmuszeni do posłuszeństwa nowym panom - mówi Michał Nogaś o książce "Miejsce na ziemi" Umi Sinha.
Audio
  • Umi Sinah i jej literackie zderzenie cywilizacji (Książka na lato/Trójka)
Gmach Chhatrapati Shivaji Terminus to jeden z najbardziej znanych zabytków Bombaju i ważny ślad obecności Brytyjczyków w Indiach
Gmach Chhatrapati Shivaji Terminus to jeden z najbardziej znanych zabytków Bombaju i ważny ślad obecności Brytyjczyków w IndiachFoto: Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.0

Od najmroczniejszych dni brytyjskiego panowania w Indiach po następstwa pierwszej wojny światowej, "Miejsce na ziemi" opowiada o misternie splecionych losach trzech pokoleń i ich walce o wyzwolenie się spod ciężaru historii naznaczonej kolonialną przemocą.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania, w którym tłumacz książki Robert Waliś mówi, jak jej autorka - córka Anglika i Hinduski - przedstawiła Wielką Brytanię, a jak pokazała Indie. Gość Michała Nogasia mówi o wspólnej historii obu narodów, różnicach pomiędzy ludźmi Wschodu i Zachodu, przedstawia również zarys fabuły i sylwetkę głównych bohaterów.

Warto zaznaczyć, że książka rozpoczyna się od samobójczej śmierci ojca głównej bohaterki, który targnął się na życie po tym, jak zobaczył pewien... tkany obrus. A matka, obserwując to wszystko, tylko się uśmiechnęła...

***

Tytuł audycji: Książka na lato
Prowadził: Michał Nogaś
Gość: Robert Waliś (tłumacz)
Data emisji: 20.07.2016
Godzina emisji: 10.12

mat. prasowe/mk

Czytaj także

Dedukcja i zmysły, czyli Sherlock Holmes w tropikach

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 16:12
- Sherlock już wszędzie indziej był. Paryż, Londyn to już nuda. Wydaje mi się, że Brazylia jest dla niego, jak znalazł - mówił o książce "Xango z Baker Street" jej tłumacz Wojciech Charchalis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bride - kobieta znienawidzona za kolor skóry

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 11:18
"Rasizm jest zawsze tylko wyborem. Ludzie, którzy go wyznają, bez niego byliby niczym" - to słowa jednego z bohaterów poruszającej książki "Skóra", autorstwa Toni Morrison.
rozwiń zwiń