Michelle Wildgen o godnym oswajaniu choroby

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 16:30
- To historia o tym, że należy walczyć o siebie, że kontakt z każdym człowiekiem może nam coś dać. To zarazem opowieść o tym, jak człowiek dojrzewa poprzez doświadczenia związane z chorobą czy trudnymi momentami w życiu - mówi Magdalena Śniecińska, tłumaczka książki "Nie jesteś sobą" autorstwa Michelle Wildgen.
Audio
  • Michelle Wildgen o godnym oswajaniu choroby (Książka na lato/Trójka)
Kadr z film Nie jesteś sobą, którego scenariusz powstał w oparciu o książkę Michelle Wildgen. Role główne zagrały Hilary Swank (Kate) i Emmy Rossum (Bec)
Kadr z film "Nie jesteś sobą", którego scenariusz powstał w oparciu o książkę Michelle Wildgen. Role główne zagrały Hilary Swank (Kate) i Emmy Rossum (Bec)Foto: mat. promocyjne

"Życie Bec to porażka. Ma romans z żonatym wykładowcą, a studia jej nie interesują. Podejmuje pracę jako opiekunka Kate, 36-letniej kobiety, która choruje na stwardnienie zanikowe boczne i jeździ na wózku. To ma być tylko praca wakacyjna, a Bec nawet nie spodziewa się, że ta relacja całkowicie zmieni jej życie. Różni je wszystko: wiek, status majątkowy, wykształcenie. Przed chorobą, która unieruchomiła ją całkowicie i skazała na łaskę innych, Kate była zadbaną bizneswoman, otoczoną gronem przyjaciół, świetną gospodynią w pięknym domu u boku przystojnego męża. Teraz to tylko wspomnienie, a partner nie umie sobie poradzić z nową sytuacją. Tymczasem Bec, towarzysząc chorej, zaczyna przejmować jej styl życia, wrażliwość, poznaje jej tajemnice. I gdy małżeństwo Kate rozpada się na skutek zdrady, Bec musi zadecydować, jak bardzo można wejść w cudze życie, by nie zgubić siebie. Jak bardzo możemy wpływać na los innych? Jak daleko można się posunąć, by sprawdzić siłę przyjaźni?" - czytamy w materiałach wydawcy.

Cichym bohaterem książki, jak przekonuje jej tłumaczka, jest również społeczność miasta Madison w stanie Wisconsin, gdzie toczy się akcja powieści. - Pokazane są dwa światy, z których te dziewczyny pochodzą: świat studentów, którzy dopiero próbują budować swoje życie, oraz świat ludzi majętnych, którzy mają już ugruntowany status społeczny. Kiedy te dwa światy się spotykają, okazuje się, że różnice między nim są duże, ale jednak do pokonania - mówi Magdalena Śniecińska, która w drugiej części rozmowy tłumaczy również, jak można interpretować tytuł powieści.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której Wioletta Myszkowska przedstawiła sylwetkę autorki książki - Michelle Wildgen.

***

Tytuł audycji: Książka na lato
Prowadził: Michał Nogaś
Autorka materiału reporterskiego: Wioletta Myszkowska
Gość: Magdalena Śniecińska (tłumaczka)
Data emisji: 17.08.2016
Godzina emisji: 10.12

mk/mp

Czytaj także

Rekolektyw szuka korzeni polskiego hejtu

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 17:25
Na rynku ukazał się zbiór reportaży "Obrażenia. Pobici z Polską" autorów skupionych w Stowarzyszeniu Reporterów Rekolektyw. O działalności grupy oraz nowej książce opowiedziała w Trójce Agnieszka Wójcińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warsztaty umierania, czyli o Japonii po kataklizmie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2016 22:00
Jak mieszkańcy regionu Tōhoku, na północnym zachodzie Japonii, odbudowują swój świat? Czy potrafili pogodzić się ze śmiercią najbliższych, nagłą utratą wszystkiego dookoła? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukiwała Katarzyna Boni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atomowe miasta: przełamać zmowę milczenia

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2016 12:13
- To książka, z której możemy się dowiedzieć, jak wyglądało życie w atomowych miastach i strefach, które z nimi graniczyły - mówi Michał Nogaś o publikacji "Plutopia. Atomowe miasta i nieznane katastrofy nuklearne" autorstwa Kate Brown.
rozwiń zwiń