"Królowa", czyli dalsze losy "Hardej"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 13:49
Na wrzesień zapowiadana jest druga część bestsellerowej powieści Elżbiety Cherezińskiej "Harda". Dalsze losy Świętosławy będą nosić tytuł "Królowa".
Audio
  • Elżbieta Cherezińska o książce "Królowa" (Książka na jesień/Trójka)
Elżbieta Cherezińska - autorka opowieści o królowej Świętosławie
Elżbieta Cherezińska - autorka opowieści o królowej ŚwiętosławieFoto: PAP / Andrzej Rybczyński

- W poprzednim odcinku zawiesiłam akcję w najbardziej emocjonującej chwili. Świętosława rodzi syna swemu drugiemu mężowi Svenowi. Knut zostaje okrzyknięty synem królowej. W przyszłości to będzie Knut Wielki, król Anglii, Norwegii, Danii - opowiada gość Michała Nogasia.

- Książka jest wielogłosem. Świętosława jest jej główną bohaterką, ale pełnoprawnym drugim głosem jest jej brat Bolesław Chrobry. Wielogłos powoduje, że możemy podróżować po całej Europie i patrzeć na historię z wielu stron. To dynamiczny okres, kiedy kraje Północy i Europy Środkowej wchodzą w czas chrześcijaństwa i na arenę polityki międzynarodowej. On zlewa się z losami osobistymi bohaterów - twierdzi Elżbieta Cherezińska.

I dodaje, że "Królowa", czyli drugi tom "Hardej" staje się opowieścią o Polsce Bolesława Chrobrego. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Książka na jesień
Prowadził: Michał Nogaś
Autorka materiału reporterskiego: Wioletta Myszkowska
Gość: Elżbieta Cherezińska (pisarka)
Data emisji: 21.09.2016
Godzina emisji: 10.10

mp/fbi

Czytaj także

Życie uczuciowe Witkacego. "Metafizyczny harem"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 14:16
- Wszystko wskazuje na to, że Witkacy bez kobiet nie mógłby funkcjonować. Nie tylko to, co wiemy o jego życiu prywatnym, ale także cała twórczość literacka, wszystkie dramaty i portrety wskazują na to, że kobiety były clue jego życia - mówi o książce "Kobiety Witkacego. Metafizyczny harem" Małgorzata Czyńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Moienzi Nzadi. U wrót Konga". Zaskakujące spojrzenie na kolonie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 11:40
- Tadeusz Dębicki napisał pierwszy reportaż, a kto wie, może pierwszy tekst literacki czy też publicystyczny, który jest tekstem antykolonialnym - mówi o książce "Moienzi Nzadi. U wrót Konga" Mariusz Szczygieł z Instytutu Reportażu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karl Ove Knausgård, czyli przyszła "Jesień"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 08:00
Gościem Michała Nogasia był norweski pisarz. Podsumowaliśmy także weekend otwarcia Wrocławskiego Domu Literatury.
rozwiń zwiń