Niezwykłe spojrzenie na święte miasto islamu

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 14:50
Mekka to serce islamu, miejsce narodzin Mahometa. W jej stronę zwracają się wierni podczas modlitwy, do niej zmierzają co roku miliony pielgrzymów ze wszystkich zakątków świata.
Audio
  • Niezwykłe spojrzenie na święte miasto islamu (Książki na jesień/Trójka)
Muzułmańscy pielgrzymi w Mekce
Muzułmańscy pielgrzymi w MekceFoto: pixabay.com/Glady

Jednak znaczenie Mekki wykracza poza aspekty religijne: stosunek muzułmanów do politycznej i kulturowej historii tego miejsca miał i nadal ma ogromny wpływ na wydarzenia na świecie.

Michał Nogaś w audycji "Książki na jesień" opowiedział o książce "Mekka. Święte miasto" Ziauddina Sardara.

- Autor to wszechstronny humanista. Jego książki, a jest ich ponad 40, poruszają całe spektrum zagadnień związanych ze współczesnym islamem. Od kwestii czysto religijnych po społeczne - mówi o autorze książki jej tłumacz Damian Jasiński.

"Mekka. Święte miasto" to odkrywcze, nieraz poetyckie, ale i niepozbawione humoru połączenie historii, reportażu i wspomnień. To dzieło, które pozwala nam zajrzeć za zamknięte drzwi jednego z najważniejszych miejsc we współczesnym świecie.

***

Tytuł audycji: Książka na jesień
Prowadził: Michał Nogaś
Gość: Damian Jasiński (tłumacz)
Data emisji: 28.09.2016
Godzina emisji: 10.12

mat. promocyjne/mp

Czytaj także

Warsztaty umierania, czyli o Japonii po kataklizmie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2016 22:00
Jak mieszkańcy regionu Tōhoku, na północnym zachodzie Japonii, odbudowują swój świat? Czy potrafili pogodzić się ze śmiercią najbliższych, nagłą utratą wszystkiego dookoła? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukiwała Katarzyna Boni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atomowe miasta: przełamać zmowę milczenia

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2016 12:13
- To książka, z której możemy się dowiedzieć, jak wyglądało życie w atomowych miastach i strefach, które z nimi graniczyły - mówi Michał Nogaś o publikacji "Plutopia. Atomowe miasta i nieznane katastrofy nuklearne" autorstwa Kate Brown.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia najsłynniejszego polskiego alpinisty

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 16:10
- Myślę, że to będzie wciągająca lektura dla kilku pokoleń - mówi Michał Nogaś o książce "Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście" autorstwa Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego.
rozwiń zwiń