Jak wysoko latają samoloty? I dlaczego jest właśnie tak?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2016 12:09
Wysokość lotu zależy przede wszystkim od załogi kontroli ruchu powietrznego. - To ona musi zorganizować ruch w sposób bezpieczny i przydziela samolotom odpowiednie wysokości - mówił w Trójce dr inż. Maciej Zasuwa z Politechniki Warszawskiej.
Audio
  • Od czego zależy wysokość przelotowa samolotu? (Terminal trzeci/ Trójka)
Wysokość przelotowa samolotu ma związek z bezpieczeństwem, ale i oszczędnościami
Wysokość przelotowa samolotu ma związek z bezpieczeństwem, ale i oszczędnościami Foto: Pixabay/Lucky2013

Jak jest 10 km nad ziemią i dlaczego samoloty wzbijają się tak wysoko? - Tam jest bardzo rozrzedzone powietrze, dzięki czemu mniejsze jest zużycie paliwa. Lot na takiej wysokości wymusza hermetyzację kabiny, trzeba też zapewnić pasażerom odpowiednie powietrze, bo temperatura na zewnątrz to około - 50 stopni Celsjusza - opowiadał Maciej Zasuwa.

Jak powstają turbulencje, co i kto ostrzega przed nimi pilotów i czym jest wyjątkowo niebezpieczny uskok wiatru? O tym wszystkim usłyszeć można w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Terminal trzeci
Autor: Jan Niebudek
Data emisji:
1.10.2016
Godzina emisji:
7.50

ei/jsz

Czytaj także

Praca stewardesy. Kiedyś to były czasy

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 11:52
Bette Nash i Norma Heape to stewardesy, które przepracowały już w swoich firmach ponad 50 lat. W tym czasie latanie przeszło rewolucję techniczną, ale i obyczajową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego latamy wolniej niż w 2003 roku?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2016 20:00
- Im samolot jest wyżej, tym pilot ma mniejszą możliwość regulacji prędkości - tłumaczy techniczne aspekty latania dr inż. Maciej Zasuwa z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń