Jak często rodzą się ptaki?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 23:30
Każdy gatunek ma inne zwyczaje, choć zgodnie z ogólną zasadą większe ptaki rzadziej przystępują do lęgu niż te mniejsze.
Audio
  • Jak często przychodzą na świat ptaki? (Doktor Kruszewicz w Trójce)
Okres lęgowy jerzyka zwyczajnego trwa od marca do czerwca. Ptak ten składa zwykle 2-3 jaja w odstępach ok. dwudniowych
Okres lęgowy jerzyka zwyczajnego trwa od marca do czerwca. Ptak ten składa zwykle 2-3 jaja w odstępach ok. dwudniowychFoto: Emena/Shutterstock.com

- Jeżeli ptaki lecą z daleka, z południa Afryki lub tropików - a te gatunki u nas są krótko, bo dość wcześnie odlatują - to raczej lęgu nie będą powtarzać, bo nie mają na to czasu. Tak ma się rzecz z jerzykiem, przebywającym u nas od maja do sierpnia, i bocianem - przylatują i jeśli coś się nie uda, nie mają szans na powtórkę - opowiada dr Andrzej Kruszewicz.

Jak ma się rzecz z migrantami krótkodystansowymi? Które ptaki mają kilka lęgów w ciągu roku? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi: Krystian Hanke
Autor: Dariusz Pieróg
Gość: dr Andrzej Kruszewicz (dyrektor warszawskiego zoo)
Data emisji: 28.07.2017 
Godzina emisji: 
6.49

sm/mk

Czytaj także

Obce zwierzęta w naszych miastach. Skąd się biorą?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 15:00
- Świat się zmienia, miasta tworzą sztuczną przyrodę wokół siebie. Jak sobie popatrzymy na rośliny, które sadzimy w ogrodach, to co najmniej 70 procent z nich to są gatunki obce - mówi doktor Kruszewicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drzewa a klimat, czyli co nam szumem mówi las?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 00:27
- Zazwyczaj myślimy o tym, jak drzewa i lasy wpływają na klimat, ale najważniejszą rzeczą jest to, że klimat wpływa na nie - mówi prof. Bogumiła Jędrzejewska z Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń