Ptaki w stadzie. Ich życie to nie sielanka

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 12:30
– Największe stada na świecie tworzą wikłacze czerwonodziobe. To stada wielomilionowe, które powodują konkretne straty gospodarcze. Gdy 12-15 milionów ptaków przyleci na pole, to nie pozostawi po sobie absolutnie nic – mówi dr Andrzej Kruszewicz.
Audio
  • Ptaki w stadzie. Ich życie to nie sielanka (Doktor Kruszewicz w Trójce)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Nature Bird Photography/shutterstock.com

Ptaki żyjące w wielkich stadach musiały wykształcić szereg zachowań pozwalających na funkcjonowanie w tak dużych grupach. Dotyczy to innego niż u większości ptaków sposobu jedzenia, picia czy nocowania. – Nie ma czasu na celebrowanie takich rzeczy. Trzeba jeść i pić jak najszybciej, bo gdzieś w okolicy może być drapieżnik – dodaje dyrektor warszawskiego zoo. W stadach dochodzi też do wypadków. Zderzenia, przetrącone skrzydła, złamania – to norma.

Po co więc ptaki zbierają się w stada? Czy poszczególne osobniki w grupie się znają i "trzymają" ze sobą? Tego można się dowiedzieć z dołączonego nagrania. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Doktor Kruszewicz w Trójce
Autor: Dariusz Pieróg
Gość: dr Andrzej Kruszewicz (dyrektor warszawskiego zoo)
Data emisji: 6.10.2017
Godzina emisji: 
6.45

ml/mk

Zobacz także

Czytaj także

Co robić, gdy śledzi nas ptak?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 16:30
– Raz chodził za mną ptak, gdy nie chciałem, żeby to robił. To była młoda czajka, którą zaobrączkowałem. Jakby chciała powiedzieć: "Zaobrączkowałeś? Jestem Twoja!". I za mną tak łaziła… – opowiada dr Andrzej Kruszewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tatra, Mała i Sabina, czyli niedźwiedzie w wielkim mieście

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 11:27
W stołecznym zoo mieszkają trzy sędziwe brunatne niedźwiedzice. Są symbolem ogrodu i warszawskiej dzielnicy Praga Północ.
rozwiń zwiń