Esteci i barbarzyńcy, czyli jak jedzą ptaki?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 15:00
Są ptaki, których nikt nie chciałby zapraszać do stołu. Są też takie, które przy jedzeniu zachowują się jak dystyngowani arystokraci. O ptasich zwyczajach konsumpcyjnych opowiadał dr Andrzej Kruszewicz.
Audio
  • Esteci i barbarzyńcy, czyli jak jedzą ptaki (Doktor Kruszewicz w Trójce)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay (Domena publiczna)

– Nie chcielibyśmy mieć takiego gościa jak kowalik. Wpada, łapie w dziób i gdzieś ucieka. Sikory kłócą się i straszą sąsiadów. Ale naprawdę paskudne są dzwońce – wymienia dr Kruszewicz.

Jednak nie wszystkie ptaki są pozbawione manier. – Grubodziób jest kulturalnym jegomościem przy karmniku. Ma poczucie swojej wielkości i siły. Obok kłócą się sikory i dzwońce, a on spokojnie spożywa – dodaje dr Kruszewicz.

Jaki ptak nabiera manier z wiekiem? Jakie naturalne ograniczenia przeszkadzają niektórym gatunkom w godnym "zachowaniu przy stole"? O tym w dołączonym nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Doktor Kruszewicz w Trójce
Autor: Dariusz Pieróg
Gość: dr Andrzej Kruszewicz (dyrektor warszawskiego zoo)
Data emisji: 10.11.2017
Godzina emisji: 
6.46

ml/mk

Czytaj także

Ptaki w stadzie. Ich życie to nie sielanka

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 12:30
– Największe stada na świecie tworzą wikłacze czerwonodziobe. To stada wielomilionowe, które powodują konkretne straty gospodarcze. Gdy 12-15 milionów ptaków przyleci na pole, to nie pozostawi po sobie absolutnie nic – mówi dr Andrzej Kruszewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Które ptaki (i jak) robią zapasy na zimę?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 07:59
To kolejne pytanie, które dziennikarz Trójki Dariusz Pieróg zadał dr. Andrzejowi Kruszewiczowi – wielbicielowi i znawcy naszych skrzydlatych przyjaciół.
rozwiń zwiń