Pustułki, czyli sokoły, które zdobyły miasta

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 06:50
W tym wydaniu audycji o tym, jak drapieżna pustułka radzi sobie w mieście.
Audio
  • Czy łatwo jest spotkać pustułkę w mieście? (Doktor Kruszewicz w Trójce)
Pustułka
PustułkaFoto: shutterstock.com/SanderMeertinsPhotography

– Pustułkę można spotkać w parku, ale też na balkonie albo na parapecie okiennym. To regularnie dzieje się w miastach. W naturalnych warunkach pustułka przyszłaby na świat w dziupli drzewa albo w starym gnieździe wrony, czy sroki – wie, gdzie jest i zna okolicę. Natomiast jeżeli pustułka przychodzi na świat w mieście, np. w otworze wentylacyjnym budynku, to widzi przez ten otwór tylko mały fragment świata. Pierwszy lot jest dramatyczny – wszystkie bloki są podobne, jest hałas, zgubi się kontakt z rodzicami, no i taka zmęczona pustułka ląduje komuś na parapecie albo na balkonie – opowiada doktor Kruszewicz.

Ile pustułek "mieszka" w Warszawie? Co zrobić, gdy znajdziemy jedną z nich w naszym bloku? O tym dowiedzą się Państwo, słuchając dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Doktor Kruszewicz w Trójce
Autor: Dariusz Pieróg
Gość: dr Andrzej Kruszewicz (dyrektor warszawskiego zoo)
Data emisji: 28.06.2019
Godzina emisji: 
6.44

kr

Czytaj także

Czy ptaki bywają kłótliwe?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 07:15
– Ten brak racjonalnych powodów do kłótni jest trudny do oceny. Nam się może wydawać, że nie widać powodów, ale one tam są – mówi dr Andrzej Kruszewicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ptaki mają "wojny gangów"?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 07:30
– Myślę, że jeśli do grupy wielogatunkowej dodamy wrony, to z pewnością będzie to wojna – zaznacza dr Andrzej Kruszewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie meldują się ptaki?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 07:21
Spora część ptaków potrafi wybudować sobie gniazdo, by traktować je jako swój dom. Gdzie w takim razie te pozostałe potrafią znaleźć dla siebie ciepły kąt?
rozwiń zwiń