X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co ptaki wiedzą o umieraniu?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 06:55
Świat przyrody bywa okrutny. Wiele ptaków ginie potrąconych przez samochód lub zaatakowanych przez inne zwierzę. Czy inne ptaki potrafią odczuwać żałobę po swoich kompanach? – To trudne pytanie. Ptaki nie mają mimiki, więc trudno ocenić, czy czują smutek – odpowiada dr Kruszewicz.
Audio
Czarny łabędź
Czarny łabędźFoto: pixabay.com/DADAs

– Jednak czasem z zachowania ptaków można wywnioskować, że coś jest nie tak. Nie tak dawno widziałem na drodze zabitą ziębę, obok niej był samiec, który zachowywał się, jakby nie wiedział, co się wydarzyło. Samochody go płoszyły, a on wracał i próbował zaczepiać to martwe ciałko, które tam zostało. Są podobne obserwacje związane z łabędziami, które są ptakami inteligentnymi, monogamicznymi. Po zjedzeniu samicy przez lisa została tylko sterta pierza, a samiec nie przystąpił do lęgów, nie szukał nowej samicy i przez cały sezon spędził, pilnując tych piór. Także coś jest na rzeczy – wyjaśnia dyrektor warszawskiego zoo.

Ptaki z jeszcze jakiego gatunku wybierają jednego partnera na całe życie? Dlaczego powinniśmy zachowywać ostrożność w interpretowaniu ich zachowań? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Doktor Kruszewicz w Trójce
Autor: Dariusz Pieróg
Gość: dr Andrzej Kruszewicz (dyrektor warszawskiego zoo)
Data emisji: 20.09.2019
Godzina emisji: 6.51

kr/gs

Czytaj także

Czy ptaki czują empatię?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 07:15
– Na pewno czują miłość, wierność, oddanie. Natomiast, empatię próbujemy badać u szympansów, ale nie jest to łatwe. U ptaków pewne obserwacje mogłyby sugerować pewne zachowania empatyczne, ale jest wiele wątpliwości – zaznacza dr Andrzej Kruszewicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ptaki bywają kłótliwe?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 07:15
– Ten brak racjonalnych powodów do kłótni jest trudny do oceny. Nam się może wydawać, że nie widać powodów, ale one tam są – mówi dr Andrzej Kruszewicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ptaki mają "wojny gangów"?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 07:30
– Myślę, że jeśli do grupy wielogatunkowej dodamy wrony, to z pewnością będzie to wojna – zaznacza dr Andrzej Kruszewicz.
rozwiń zwiń