Które zwierzęta są mistrzami kamuflażu?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 07:00
– Miałem w swoim życiu taką przygodę, że będąc w Indiach byłem sześć metrów od tygrysa – wspomina w audycji dr Andrzej Kruszewicz. Jakie zwierzęta w warszawskim zoo trudno jest dostrzec? 
Audio
  • Mistrzowie kamuflażu w warszawskim zoo (Doktor Kruszewicz w Trójce)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/davemhuntphotography

Niektóre ze zwierząt potrafią przemieszczać się dość niezauważalnie. Często wtapiają się w swoje naturalne środowisko. Maskowanie ma służyć przede wszystkim bezpieczeństwu, ale działa to również w drugą stronę. Niektóre zwierzęta specjalnie używają kamuflażu, aby w łatwy sposób móc zdobyć pożywienie. 

– Ptaki potrafią składać takie jaja, których nikt nie widzi. Trudno jest wypatrzyć jaja np. czajki. Kamuflaż pozwala przetrwać zwierzętom w codziennym życiu – dodaje dyrektor warszawskiego zoo.

Czy paski zebry mają działanie kamuflujące? Jak maskuje się dudek lub sowa? Jaka jest historia warszawskiego "bąka"? Zapraszamy do słuchania!

***

Tytuł audycji: Doktor Kruszewicz w Trójce
Autor: Dariusz Pieróg
Gość: dr Andrzej Kruszewicz (dyrektor warszawskiego ZOO)
Data emisji: 20.12.2019
Godzina emisji: 6.44

kw/kr

Czytaj także

Jak ważna jest uroda u zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 07:00
– U owadów samce są zawsze piękniejsze od samic. U kręgowców, ryb, ptaków i ssaków również – opowiada dr Andrzej Kruszewicz. Dlaczego tak się dzieje? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Owocożery, czyli gołębie inne niż wszystkie

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 07:00
Kiedy myślimy o gołębiach, przed oczami stają nam ptaki takie, jakich widzimy pełno w dużych miastach – o szarym, beżowym lub grafitowym upierzeniu. Okazuje się jednak, że niektóre z nich mają prawdziwie rajskie barwy!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego niektóre ptaki zimują w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 06:50
Coraz więcej ludzi zimą odlatuje do ciepłych krajów (samolotami rzecz jasna), a niektóre gatunki ptaków, mimo że posiadają własne skrzydła, zostają w Polsce. Dlaczego tak jest?
rozwiń zwiń