X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dlaczego zwierzęta z warszawskiego ZOO lubią choinki?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 07:00
– Podobno zwierzęta w warszawskim ZOO bardzo lubią choinki. Co one z nimi robią? Czy wieszają na nich bombki? – zastanawia się dr Dariusz Pieróg.
Audio
  • Symbol świąt Bożego Narodzenia przysmakiem mieszkańców warszawskiego ZOO (Doktor Kruszewicz w Trójce)
Lamy zajadające się świerkiem w ZOO w Warszawie
Lamy zajadające się świerkiem w ZOO w WarszawieFoto: shutterstock.com/Kari Ahlers

W wielu domach, zwłaszcza osób prawosławnych, nadal stoją naturalne świąteczne drzewka. Niestety wiele z nich, kiedy już straci swoje estetyczne walory, dokonuje żywota na osiedlowych śmietnikach. Jest jednak kilka sposobów na ponowne wykorzystanie rośliny. Choinkę kupioną w doniczce można po prostu posadzić w przydomowym ogródku (jeżeli takim dysponujemy), kompostować lub przeznaczyć na opał. A co sprzedawcy choinek mogą zrobić z drzewkami, których nie udało się sprzedać? Mogą zawieźć je do najbliższego ZOO, bo, jak się okazuje, jej igliwie to dla zwierząt prawdziwy rarytas!

Słoń bawiący się choinką w ZOO w Pradze    Foto: shutterstock.com/Martin Kominko Słoń bawiący się choinką w ZOO w Pradze Foto: shutterstock.com/Martin Kominko

– Zwierzęta najbardziej lubią jeść świerki i jodły. Najbardziej gustują w nich jelenie sika i antylopy. Dodatkowo daliśmy trochę choinek dla zabawy niedźwiedziom polarnym. Zwykle dostajemy kilkaset niesprzedanych choinek od hurtowników i te trafiają na wybiegi, żeby zwierzęta miały trochę zabawy – opowiada dr Andrzej Kruszewicz. – Nie przyjmujemy choinek z domów, dlatego że są wyschnięte, a poza tym ludzie używają do nich różnych środków pachnących i nabłyszczaczy – podkreśla dyrektor warszawskiego ZOO.

***

Tytuł audycji: Doktor Kruszewicz w Trójce
Autor: Dariusz Pieróg
Gość: dr Andrzej Kruszewicz (dyrektor warszawskiego ZOO)
Data emisji: 17.01.2020
Godzina emisji: 6.49

kr

Czytaj także

Jak ważna jest uroda u zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 07:00
– U owadów samce są zawsze piękniejsze od samic. U kręgowców, ryb, ptaków i ssaków również – opowiada dr Andrzej Kruszewicz. Dlaczego tak się dzieje? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Owocożery, czyli gołębie inne niż wszystkie

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 07:00
Kiedy myślimy o gołębiach, przed oczami stają nam ptaki takie, jakich widzimy pełno w dużych miastach – o szarym, beżowym lub grafitowym upierzeniu. Okazuje się jednak, że niektóre z nich mają prawdziwie rajskie barwy!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego niektóre ptaki zimują w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 06:50
Coraz więcej ludzi zimą odlatuje do ciepłych krajów (samolotami rzecz jasna), a niektóre gatunki ptaków, mimo że posiadają własne skrzydła, zostają w Polsce. Dlaczego tak jest?
rozwiń zwiń