Jak często dochodzi do kolizji ptaków z samolotami?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 07:15
Od tysięcy lat człowiek zazdrościł ptakom tego, że swobodnie mogą wzbijać się wysoko ponad ziemię. Dziś latanie jest powszechne, a setki samolotów widać nad naszymi głowami każdego dnia. Kiedy dochodzi do kolizji ptaków z wielkimi maszynami? Jakie są tego konsekwencje?
Audio
  • Konflikt samolotów z ptakami (Doktor Kruszewicz w Trójce)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/vaalaa

Chociaż przestrzeń jest ogromna, to zdarzają się przypadki, kiedy to ptaki spotykają na swojej drodze ciężkie maszyny kierowane przez człowieka. Bardzo często kończy się to dla nich tragicznie. – Zwykle są to kolizje dość błahe. Mały ptak wpada w turbinę, ale nie powoduje to żadnego zagrożenia – wyjaśnia w radiowej Trójce dr Andrzej Kruszewicz. 

Sytuacja komplikuje się, kiedy z samolotem zderza się większe zwierzę. – Zdarzają się kolizje z dużymi ptakami i tu mogą być poważne konsekwencje. Mogą być to mewy, gołębie, bociany czy pelikany. Najczęściej tego typu zagrożenia występują w Izraelu. Tam jest największe zagęszczenie samolotów na jednostkę powierzchni. Zaproponowano, żeby sprawę rozwikłać. Ornitolog musiał policzyć, że np. pelikany ruszają do lotu, kiedy powietrze się ogrzeje. Musiał wszystko sprawdzić i policzyć: na jakim pułapie lecą te ptaki, dokąd zmierzają i kiedy będą wracać. Po tych obliczeniach wypadki przestały być problemem – mówi ekspert. 

***

Tytuł audycji: Doktor Kruszewicz w Trójce
Autor: Dariusz Pieróg
Gość: dr Andrzej Kruszewicz (dyrektor warszawskiego ZOO)
Data emisji: 24.01.2020
Godzina emisji: 6.48

kw/kr

Czytaj także

Czy papuga kea to najbardziej wścibski ptak na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 07:00
– Gdybyśmy w klatce postawili kartonowe pudełko przepasane kolorową wstążką, przeciętna papuga dwa dni spędziłaby w drugim jej końcu, bojąc się zejść. A co robią kee? Natychmiast meldują się przy tym pudełku i rozpakowują je w 15 minut – mówi dr Kruszewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wśród ptaków zdarzają się mezalianse?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 07:00
Wiele gatunków ptaków ma bardzo bogatą strukturę społeczną. Czy w związku z tym zdarzają się wśród nich mezalianse? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

6. urodziny szympansa Frodo z warszawskiego ZOO!

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 07:00
– Nie było hucznie (jego mamusia jest przy nadziei, co jest tajemnicą tzw. poliszynszyla), ale było wesoło! – mówi dr Andrzej Kruszewicz.
rozwiń zwiń