Pelikan – geniusz wśród ptaków?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 06:55
– Pelikan w locie przypomina pterodaktyla. Nie doceniałem tych ptaków pod wieloma względami. Mogą one jednak zaszokować człowieka – stwierdza dr Andrzej Kruszewicz.
Audio
  • Pelikan - ptak, który zadziwi każdego (Doktor Kruszewicz w Trójce)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

– Wychowałem dwa pelikany od jajka i miałem okazję dobrze je poznać. One wbrew pozorom są bardzo zaradne. Czasem wygląd zwierzęcia może nas zadziwiać, wydaje się, że nie możemy oczekiwać po nich sprytu czy sprawności fizycznej. Pelikan jest bardzo precyzyjny – przekonuje dyrektor warszawskiego zoo.

Pelikany nie zdradzają swoim wyglądem swojej wielkiej inteligencji i biegłości w roli myśliwych. Jednak potrafią polować na ryby z nagonką, łapią ryby w locie. Najbardziej zadziwiający jest dziób owego ptaka – wielki, z charakterystyczny workiem, służy pelikanowi jako bardzo uniwersalne narzędzie, nie tylko do łapania pokarmu, ale pomoc w utrzymywaniu higieny. W jaki sposób?

***

Tytuł audycji: Doktor Kruszewicz w Trójce
Autor: Dariusz Pieróg
Gość: dr Andrzej Kruszewicz (dyrektor warszawskiego ZOO)
Data emisji: 21.02.2020
Godzina emisji: 6.44

ml/gs

Czytaj także

Dlaczego zwierzęta z warszawskiego ZOO lubią choinki?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 07:00
– Podobno zwierzęta w warszawskim ZOO bardzo lubią choinki. Co one z nimi robią? Czy wieszają na nich bombki? – zastanawia się dr Dariusz Pieróg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak często dochodzi do kolizji ptaków z samolotami?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 07:15
Od tysięcy lat człowiek zazdrościł ptakom tego, że swobodnie mogą wzbijać się wysoko ponad ziemię. Dziś latanie jest powszechne, a setki samolotów widać nad naszymi głowami każdego dnia. Kiedy dochodzi do kolizji ptaków z wielkimi maszynami? Jakie są tego konsekwencje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wśród ptaków panuje porozumienie ponad gatunkami?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 06:55
– Zimą dość często widuję drepczące po trawnikach gawrony, a tuż obok kawki. Wygląda na to, że żyją w harmonii. Czy wśród ptaków jest więcej takich ponadgatunkowych rozejmów? – zastanawia się Dariusz Pieróg.
rozwiń zwiń