Czy po zachowaniu ptaków widać zmianę klimatu?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 06:55
– Tak, widać, ale trzeba to rozpatrywać w perspektywie przynajmniej kilku-, kilkunastu lat. Wtedy staje się to bardziej wyraziste – mówi dr Andrzej Kruszewicz.
Audio
  • Jak klimat wpływa na ptaki? (Doktor Kruszewicz w Trójce)
Żurawie
ŻurawieFoto: Shutterstock.com/Tomasz Kubis

– Jeszcze kilkanaście lat temu, kormorany były zimą nie do zobaczenia na Mazowszu. Teraz są wszędzie. To wyraźna zmiana. Podobnie kanie rude. To przykłady dużych ptaków, ale jemiołuszki przez ostatnich kilka lat w ogóle się nie pokazywały. Widziałem może 2-3 małe stadka, ale to tyle. Te ptaki nie mają motywacji, by gdzieś stąd lecieć. Trznadle na Mazowszu zdarzały się zimą wyjątkowo. Obecnie są tam obecne. Zmiany są wyraźne – wymienia dr Kruszewicz.

***

Tytuł audycji: Doktor Kruszewicz w Trójce
Autor: Dariusz Pieróg
Gość: dr Andrzej Kruszewicz (dyrektor warszawskiego ZOO)
Data emisji: 28.02.2020
Godzina emisji: 6.44

ml

Czytaj także

Dlaczego zwierzęta z warszawskiego ZOO lubią choinki?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 07:00
– Podobno zwierzęta w warszawskim ZOO bardzo lubią choinki. Co one z nimi robią? Czy wieszają na nich bombki? – zastanawia się dr Dariusz Pieróg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak często dochodzi do kolizji ptaków z samolotami?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 07:15
Od tysięcy lat człowiek zazdrościł ptakom tego, że swobodnie mogą wzbijać się wysoko ponad ziemię. Dziś latanie jest powszechne, a setki samolotów widać nad naszymi głowami każdego dnia. Kiedy dochodzi do kolizji ptaków z wielkimi maszynami? Jakie są tego konsekwencje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wśród ptaków panuje porozumienie ponad gatunkami?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 06:55
– Zimą dość często widuję drepczące po trawnikach gawrony, a tuż obok kawki. Wygląda na to, że żyją w harmonii. Czy wśród ptaków jest więcej takich ponadgatunkowych rozejmów? – zastanawia się Dariusz Pieróg.
rozwiń zwiń