Czy zwierzęta z warszawskiego zoo interesują się życiem swoich sąsiadów? 

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 06:56
– Czy zwierzęta w warszawskim zoo znają swoich sąsiadów? Czy np. wielbłąd lubi poobserwować kozy, a kangur papugi? – zastanawia się Dariusz Pieróg.
Audio
  • Relacje sąsiedzkie mieszkańców warszawskiego zoo (Doktor Kruszewicz w Trójce)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/PhotoAbout.Life

– Kangury lubią tylko swoje towarzystwo. Dla nich każde nowe zwierzę obok to jakieś zakłócenie – odpowiada dr Andrzej Kruszewicz. – Najlepsze pozycje obserwacyjne mają lwy. Lubią leżeć na kopule nad tzw. areną, bo wtedy mają widok na osiołki, wielbłądy, kozy, zebry. Planując nowe wybiegi, musimy pamiętać, żeby nie umieszczać drapieżników obok wrażliwych zwierząt, które mogłyby się go bać. 

– Jak u wilków grzywiastych zaczynają się przepychanki, gepard jest już cały spięty, wyprostowany i zagląda. W ostatnich dniach wilki grzywiaste pachną bardzo intensywnie. Są to najbardziej śmierdzące zwierzęta w całym zoo. Ludzie są wzrokowcami, a większość ssaków to węchowce, a ich zapach przekazuje informacje o nastroju. Toteż zmiany w intensywności zapachu mają odbicie w zachowaniach innych zwierząt. Te zapachy się rozprzestrzeniają i są dla zwierząt niezwykle ważne, bo one żyją w świecie zapachów – wyjaśnia dyrektor warszawskiego zoo.

***

Tytuł audycji: Doktor Kruszewicz w Trójce
Autor: Dariusz Pieróg
Gość: dr Andrzej Kruszewicz (dyrektor warszawskiego zoo)
Data emisji: 17.04.2020
Godzina emisji: 6.52

kr

Czytaj także

Które zwierzęta są mistrzami kamuflażu?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 07:00
– Miałem w swoim życiu taką przygodę, że będąc w Indiach byłem sześć metrów od tygrysa – wspomina w audycji dr Andrzej Kruszewicz. Jakie zwierzęta w warszawskim zoo trudno jest dostrzec? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

6. urodziny szympansa Frodo z warszawskiego ZOO!

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 07:00
– Nie było hucznie (jego mamusia jest przy nadziei, co jest tajemnicą tzw. poliszynszyla), ale było wesoło! – mówi dr Andrzej Kruszewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego zwierzęta z warszawskiego ZOO lubią choinki?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 07:00
– Podobno zwierzęta w warszawskim ZOO bardzo lubią choinki. Co one z nimi robią? Czy wieszają na nich bombki? – zastanawia się dr Dariusz Pieróg.
rozwiń zwiń