Co ptaki robią w powietrzu oprócz latania?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 06:56
– Ptaki zwykle sypiają na drzewach albo na ziemi, gdzie często żerują lub drepczą. Ile spraw załatwiają one w powietrzu? – pyta Dariusz Pierog.
Audio
  • Czy ptaki latają tylko w celu przemieszczania się? (Doktor Kruszewicz w Trójce)
Jerzyk w locie  zdjęcie ilustracyjne
Jerzyk w locie – zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Dilomski

– To zależy od ptaka. Ptaki potrafią się ze sobą komunikować w czasie lotu. Mają tak zbudowany układ oddechowy, że w czasie latania nie zachłysną się powietrzem, więc mogą wydawać z siebie dźwięki. W czasie lotu niektóre ptaki żerują – kobuz potrafi polować na ważki, a jastrzębie i sokoły na inne ptaki – wyjaśnia dr Kruszewicz.

– Są też takie ptaki jak jerzyki, które w powietrzu nie tylko polują na owady i chwytają krople deszczu, by ugasić pragnienie, ale też potrafią zebrać w powietrzu materiał do budowy gniazda. Jerzyk to z całą pewnością władca przestrzeni, który w powietrzu potrafi zrobić wszystko oprócz składania jajek – żartuje dyrektor warszawskiego zoo.

***

Tytuł audycji: Doktor Kruszewicz w Trójce
Autor: Dariusz Pieróg
Gość: dr Andrzej Kruszewicz (dyrektor warszawskiego zoo)
Data emisji: 24.04.2020
Godzina emisji: 6.52

kr/ml

Czytaj także

Pelikan – geniusz wśród ptaków?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 06:55
– Pelikan w locie przypomina pterodaktyla. Nie doceniałem tych ptaków pod wieloma względami. Mogą one jednak zaszokować człowieka – stwierdza dr Andrzej Kruszewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O ptakach, które chadzają piechotą

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2020 06:55
– Które z ptaków potrafią latać i robią to świetnie, ale zamiast tego wolą chodzić na piechotę? – zastanawia się Dariusz Pieróg. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ptaki podkradają sobie jedzenie?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 06:55
 – Kradzieże oczywiście się przytrafiają. Sam widziałem jastrzębie, które odbierały zdobycz myszołowowi – odpowiada dr Andrzej Kruszewicz.
rozwiń zwiń