Ptasie trele w miejskiej dżungli. Gdzie można się nimi rozkoszować?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 10:00
– Niektóre ptaki nauczyły się śpiewać w mieście głośniej i wyżej, po to, żeby przebić się przez miejski huk. Ta strategia okazuje się bardzo skuteczna u sikor, kos i szpaków – opowiada doktor Andrzej Kruszewicz. 
Audio
  • Miasta pełne ptasich śpiewów. Jak i gdzie najłatwiej je usłyszeć? (Doktor Kruszewicz w Trójce)
Para szpaków
Para szpakówFoto: Shutterstock.com/AxOst

ptak młode 1200.jpg
Parę słów o ptasim rodzicielstwie

Jeśli jednak chcemy się jak najpełniej cieszyć ptasim śpiewem, warto odwiedzać miejskie parki rankiem. – Gdy miasto budzi się do życia i hałasuje, ptaki nie mają po co śpiewać, dlatego najłatwiej je usłyszeć bardzo wczesnym rankiem – przyznaje dyrektor warszawskiego zoo. 

Na spacer jednak warto wyjść nie tylko rankiem, ale i wieczorem, kiedy śpiewają kosy i podróżniczki. – Gdy miasto cichnie, a słońce zachodzi, słychać wtedy flety kosa. Każdy śpiewa trochę inaczej. Starsze samce mają ten śpiew mocno rozbudowany. Drugi ptak, który śpiewa po zmierzchu to kopciuszek – dodaje rozmówca Dariusza Pieroga. 

jerzyk ptak lot 1200.jpg
Co ptaki robią w powietrzu oprócz latania?

Ptaki milkną w ciągu dnia nie tylko w miastach, także na polach czy w lasach. Jedynymi ptakami, które potrafią przez cały dzień przebijać się ze swoim śpiewem przez szum miasta, są… szpaki. 

***

Tytuł audycji: Doktor Kruszewicz w Trójce
Autor: Dariusz Pieróg
Gość: dr Andrzej Kruszewicz (dyrektor warszawskiego zoo)
Data emisji: 15.05.2020
Godzina emisji: 6.49

gs/kr

Czytaj także

Czy zwierzęta z warszawskiego zoo interesują się życiem swoich sąsiadów? 

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 06:56
– Czy zwierzęta w warszawskim zoo znają swoich sąsiadów? Czy np. wielbłąd lubi poobserwować kozy, a kangur papugi? – zastanawia się Dariusz Pieróg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwierzęta kochają zabawki

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 06:56
Na wybiegach wielu ogrodów zoologicznych można znaleźć porozrzucane tu i ówdzie, pozornie, niepasujące tam przedmioty. Czy ktoś niegodziwy podrzuca zwierzakom śmieci? Nic bardziej mylnego – to ich ukochane zabawki!
rozwiń zwiń