Ptasie pytania i odpowiedzi. Dr Kruszewicz zaspokaja ciekawość Słuchaczy

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 10:00
To wydanie audycji miało charakter szczególny. Doktor Andrzej Kruszewicz odpowiadał bowiem na pytania Słuchaczy, który dopytywali m.in. o gatunek kani rudej, którą obecnie można obserwować w okolicy Żagania. 
Jaskółki czy jerzyki? O tym, jak rozróżnić te ptaki opowiadał dr Andrzej Kruszewicz
Jaskółki czy jerzyki? O tym, jak rozróżnić te ptaki opowiadał dr Andrzej KruszewiczFoto: shutterstock/Gallinago_media

Posłuchaj
08:49 _PR3_AAC 2020_06_19-07-41-35 Kruszewicz.mp3 Dynamiczne zmiany w ptasich populacjach w Polsce (Doktor Kruszewicz w Trójce)

– W efekcie małej aktywności ludzi zwierzęta się uaktywniły i odkrywają nowe przestrzenie dla siebie. Jest mniej ludzkich zapachów, mniej hałasu, w efekcie pojawiło się dużo zwierząt bardzo blisko ludzi – przyznaje dyrektor warszawskiego zoo. 


jerzyk ptak lot 1200.jpg
Co ptaki robią w powietrzu oprócz latania?

W Trójkowym studiu rozmawialiśmy także o żółnie – gatunku, który był w naszym kraju w regresie. – W Polsce  występował tylko na południowym wschodzie, nad Bugiem. W efekcie może ocieplenia klimatu a może ochrony, a może w efekcie dobrej sytuacji w centrum areału lęgowego, czyli na Węgrzech gatunek ten zaczął występować w północno-wschodniej Polsce, a nawet w Szwecji. Niestety ubywa nam innego ptasiego klejnotu – kraski. W Polsce zostało może 20 par, a kiedyś był to gatunek, który występował wszędzie. Coś niedobrego dzieje się w czasie migracji – ocenił ekspert. 

Słuchaj także: 

ptaki gołębie karmnik jedzenie kradzież 1200.jpg
Czy ptaki podkradają sobie jedzenie?

 

Jak przypomniał Dariusz Pieróg jesienią minie 25 lat spotkań z doktorem Kruszewiczem. Z tej okazji autorzy programu szykują dla Słuchaczy wyjątkową niespodziankę. Więcej szczegółów zdradzili w audycji, w której Trójkowy redaktorzy Dariusz Pieróg i Marcin Łukawski stanęli do zawodów z dyrektorem warszawskiego zoo w naśladowaniu ptasich odgłosów. Nie trudno zgadnąć, który z zawodników zdeklasował konkurencję, jednak to nie zwycięzca zaprezentował niezwykłe odgłosy pochodzące z dalekiej Azji…  

***

Tytuł audycji: Doktor Kruszewicz w Trójce
Autorz: Dariusz Pieróg, Marcin Łukawskidr Andrzej Kruszewicz (dyrektor warszawskiego zoo)
Data emisji: 19.06.2020
Godzina emisji: 7.41

gs

Czytaj także

Czy zwierzęta z warszawskiego zoo interesują się życiem swoich sąsiadów? 

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 06:56
– Czy zwierzęta w warszawskim zoo znają swoich sąsiadów? Czy np. wielbłąd lubi poobserwować kozy, a kangur papugi? – zastanawia się Dariusz Pieróg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwierzęta kochają zabawki

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 06:56
Na wybiegach wielu ogrodów zoologicznych można znaleźć porozrzucane tu i ówdzie, pozornie, niepasujące tam przedmioty. Czy ktoś niegodziwy podrzuca zwierzakom śmieci? Nic bardziej mylnego – to ich ukochane zabawki!
rozwiń zwiń