Ptaki i dystans społeczny

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 07:27
– Jeżeli jest to rodzeństwo, to nawet po wyjściu z gniazda, młode ptaki mają tendencję do przytulania się do siebie. Natomiast, jeśli chodzi o osobniki dorosłe, jest już nieco inaczej – mówi doktor Andrzej Kruszewicz. 
Szczygły (zdjęcie ilustracyjne)
Szczygły (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Anton MirMar/Shutterstock

– Jeśli spojrzymy na jaskółki siedzące na przewodzie elektrycznym, to wyglądają one jak nutki na pięciolinii. Nie ma tam przytulania. Są jednak ptaki, które mają nawet specjalne piórka czuciowe, które sprawiają, że lubią one bliskość z innymi osobnikami. Ogólnie, ptaki lubią się przytulać, ale tylko niektóre gatunki robią to po osiągnięciu pełnoletniości. To również kwestia higieny – na przykład, nie przenoszą się wtedy między nimi pasożyty. Tyle w obrębie jednego gatunku, ale między nimi ten dystans jest większy. To jednak ktoś obcy. Bywa, że, przykładowo, sikorki zbliżają się do człowieka, lecz jest to związane z tym, że ludzie mają zwykle jakieś jedzenie. To ma jednak miejsce tylko wtedy, gdy ptaki są tego nauczone, choćby w parkach – wyjaśnia dr Kruszewicz.

Youtube/Polska Agencja Prasowa

***

Tytuł audycji: Doktor Kruszewicz w Trójce
Autor: Dariusz Pieróg
Gość: dr Andrzej Kruszewicz (dyrektor warszawskiego zoo)
Data emisji: 24.07.2020
Godzina emisji: 7.22

ml

Czytaj także

Co ptaki robią w powietrzu oprócz latania?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 06:56
– Ptaki zwykle sypiają na drzewach albo na ziemi, gdzie często żerują lub drepczą. Ile spraw załatwiają one w powietrzu? – pyta Dariusz Pierog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ptasie trele w miejskiej dżungli. Gdzie można się nimi rozkoszować?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 10:00
– Niektóre ptaki nauczyły się śpiewać w mieście głośniej i wyżej, po to, żeby przebić się przez miejski huk. Ta strategia okazuje się bardzo skuteczna u sikor, kos i szpaków – opowiada doktor Andrzej Kruszewicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za co warto polubić gila?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 16:42
– Jest to ptak wielu talentów, niezwykle rodzinny – zdradza doktor Andrzej Kruszewicz. 
rozwiń zwiń