Każda wrona kracze inaczej. Parę słów o wronim śpiewie

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 07:47
– Cała rodzina krukowatych to ptaki śpiewające, natomiast ten śpiew brzmi, jakby ciotka podśpiewywała przy goleniu –żartuje dr Andrzej Kruszewicz.
Wrona pospolita
Wrona pospolita Foto: shutterstock.com/Cristian Gusa

Posłuchaj
03:30 2020_08_07-07-40-25_Doktor_Kruszewicz_Trojce.mp3 Tajemnice wroniego krakania (Doktor Kruszewicz w Trójce)

 

Jak się okazuje, teraz jest okres, kiedy mamy największe szanse na posłuchanie wroniego koncertu – Latem kończą pierzenie, energia je rozsadza i jak taka wrona jest wypasiona, grzeje się w słoneczku z rana, to zaczyna sobie nucić. Kiedy to robi, jest przejęta, puszy się na głowie i na całym ciele – opisuje dyrektor warszawskiego zoo.

Jak kracze wrona a jak kruk? Foto: wloszakowice.poznan.lasy.gov.pl Jak kracze wrona a jak kruk? Foto: wloszakowice.poznan.lasy.gov.pl

– Są różne specyficzne odcienie tego krakania. Jeden są specyficzne dla samic, inne dla samców. To może być też związane z wiekiem. Młode w ogóle niewiele kraczą. Krakanie to terytorialny głos ma pokazywać, że teren jest zajęty – wyjaśnia.

Bird call: Jackdaw (Kawka)/Singing Birds of Poland – temat

Po co w ogóle wrona kracze? Po co jej ten brzydki głos? – zastanawia się Dariusz Pieróg. – Wroni głos jest brzydki z naszego punktu widzenia. Gdybyśmy zrobili analizę tego głosu, pewnie okazałoby się, że tam jest bogactwo różnych dźwięków, tylko my ich nie słyszymy – odpowiada dr Kruszewicz.

***

Tytuł audycji: Doktor Kruszewicz w Trójce
Autor: Dariusz Pieróg
Gość: dr Andrzej Kruszewicz (dyrektor warszawskiego zoo)
Data emisji: 7.08.2020
Godzina emisji: 7.31

kr

Czytaj także

Co ptaki robią w powietrzu oprócz latania?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 06:56
– Ptaki zwykle sypiają na drzewach albo na ziemi, gdzie często żerują lub drepczą. Ile spraw załatwiają one w powietrzu? – pyta Dariusz Pierog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ptasie trele w miejskiej dżungli. Gdzie można się nimi rozkoszować?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 10:00
– Niektóre ptaki nauczyły się śpiewać w mieście głośniej i wyżej, po to, żeby przebić się przez miejski huk. Ta strategia okazuje się bardzo skuteczna u sikor, kos i szpaków – opowiada doktor Andrzej Kruszewicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za co warto polubić gila?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 16:42
– Jest to ptak wielu talentów, niezwykle rodzinny – zdradza doktor Andrzej Kruszewicz. 
rozwiń zwiń