X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Trudny wybór: ukryć działalność, czy zbankrutować?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 11:11
Co piąta złotówka w polskiej gospodarce krąży poza kontrolą państwa. 19,5 proc. naszego PKB jest wytwarzane w szarej strefie.
Audio
  • Ukryć działalność gospodarczą, czy zbankrutować? (Bardzo Ważny Temat/Trójka)
Trudny wybór: ukryć działalność, czy zbankrutować?
Foto: sxc.hu

Zjawisko jest szkodliwe społecznie. Zwłaszcza, że powoduje ubytki w budżecie państwa. - Gdyby opodatkować zgodnie ze wszystkimi przepisami uczestników szarej strefy to oni nie utrzymaliby się na runku - powiedział w Trójce dr Bogdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Jego zdaniem, duża część szarej strefy właśnie dlatego zaniżą swoje obroty, bo wszelkie obciążenia na rzecz państwa przekracza jej możliwości. - Ci ludzie magą ukrywać część działalności, albo zbankrutować - wyjaśnił Wyżnikiewicz.

Istnieją też korzyści wynikające z funkcjonowania szarej strefy. Daje pracę tzw. marginalnej silnie roboczej (np. studentom i rolnikom) i zmniejsza nacisk na pomoc społeczną.

Natomiast publicysta ekonomiczny Adam Cymer zwrócił uwagę, że szara strefa jest również pochodną niskiego potencjału kapitałowego polskiej gospodarki. - Nasze firmy są biedne. Większość z nich zatrudnia do pięciu osób. To one kreują słaby popyt na nowe miejsca pracy - powiedział Cymer.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Bardzo Ważny Temat", którą prowadził Wiktor Legowicz.

tj

Czytaj także

Walka z szarą strefą? "Zmniejszyć liczbę regulacji, obniżyć podatki"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 08:00
Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową ustanowił 12 marca Dniem Wyjścia z Szarej Strefy. Według ekonomisty dr Friedricha Schneidera z Uniwersytetu w Linzu, badającego szarą strefę, stanowi ona w Polsce 25 procent!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na wiosnę ożywi się polski rynek pracy

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 08:29
- Wszystko na to wskazuje, że będzie bardzie zielono - powiedziała w Trójce Monika Jabłońska z firmy Manpower, która przygotowuje prognozy dotyczące trendów na rynku pracy. Jej zdaniem umiarkowanie pozytywne tendencje widać już od trzech miesięcy.
rozwiń zwiń