Zmiany w systemie emerytalnym. To trzeba wiedzieć

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zmiany w systemie emerytalnym. To trzeba wiedzieć
Foto: Glow Images/East News

Ruszyła kampania informacyjno-edukacyjna ministerstwa finansów oraz pracy i polityki społecznej dotycząca systemu emerytalnego i zmian do niego wprowadzonych. Będą m.in. emitowane sport radiowe, działa też strona emerytura.gov.pl

Posłuchaj

Zmiany w systemie emerytalnym. To trzeba wiedzieć (Bardzo Ważny Projekt/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Zmiany, które w grudniu ubiegłego roku wprowadził rząd w publicznym systemie emerytalnym dotyczą kilku ważnych kwestii. Przede wszystkim od 1 kwietnia do 31 lipca obecni członkowie OFE mają możliwość zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS.

- Wprowadziliśmy dobrowolność. Składka emerytalna przymusowo wprowadzona dla wszystkich urodzonych po 1968 roku była przekazywana do OFE, od połowy może trafić na indywidualne  subkonta  w ZUS. Będzie ona podlegała takim samym zasadom dziedziczenia jak dotychczasowe środki, które były w OFE - wyjaśniła w Trójce pełnomocnik rządu ds.  edukacji i informacji finansowej wiceminister w ministerstwie finansów Izabela Leszczyna.  Jak tłumaczyła, wartość aktywów, które zostały przeniesione w formie obligacji skarbowych została zapisana na subkontach. - Nikt nie stracił ani jednej złotówki - podkreśliła Leszczyna.

Wprowadzono też tzw. suwak bezpieczeństwa. Na 10 lat prze emeryturą kapitał zgromadzony na koncie w OFE będzie stopniowo przenoszony i zapisywany na subkoncie w ZUS.  Ma to ustrzec członków OFE przed tzw. ryzykiem złej daty. - Wyobraźmy sobie, że przechodzimy na emeryturę w roku giełdowej bessy, jak w 2008 roku. Gdyby wtedy cały nasz kapitał emerytalny był na koncie w OFE to stracilibyśmy 20 proc.- wytłumaczyła Leszczyna. Wszystkie informacje nt. zmian w systemie emerytalny można znaleźć na stronie

Zmiana polega również na tym, że będziemy mogli zdecydować o tym, co zrobimy z częścią składki emerytalnej w wysokości 2,92 proc. Będziemy mogli ją zmienić. Pierwszy raz za dwa lata i później co cztery lata w tzw. okienkach transferowych. Obniżono też opłatę pobieraną przez OFE. W 2009 roku wynosiła ona 7 proc. Obecnie jest to 1,75 proc.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Bardzo Ważny Projekt". Z Izabelą Leszczyną rozmawiał Wiktor Legowicz.

tj

Polecane