X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zmiany w systemie emerytalnym. To trzeba wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 08:55
Ruszyła kampania informacyjno-edukacyjna ministerstwa finansów oraz pracy i polityki społecznej dotycząca systemu emerytalnego i zmian do niego wprowadzonych. Będą m.in. emitowane sport radiowe, działa też strona emerytura.gov.pl
Audio
  • Zmiany w systemie emerytalnym. To trzeba wiedzieć (Bardzo Ważny Projekt/Trójka)
Zmiany w systemie emerytalnym. To trzeba wiedzieć
Foto: Glow Images/East News

Zmiany, które w grudniu ubiegłego roku wprowadził rząd w publicznym systemie emerytalnym dotyczą kilku ważnych kwestii. Przede wszystkim od 1 kwietnia do 31 lipca obecni członkowie OFE mają możliwość zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS.

- Wprowadziliśmy dobrowolność. Składka emerytalna przymusowo wprowadzona dla wszystkich urodzonych po 1968 roku była przekazywana do OFE, od połowy może trafić na indywidualne  subkonta  w ZUS. Będzie ona podlegała takim samym zasadom dziedziczenia jak dotychczasowe środki, które były w OFE - wyjaśniła w Trójce pełnomocnik rządu ds.  edukacji i informacji finansowej wiceminister w ministerstwie finansów Izabela Leszczyna.  Jak tłumaczyła, wartość aktywów, które zostały przeniesione w formie obligacji skarbowych została zapisana na subkontach. - Nikt nie stracił ani jednej złotówki - podkreśliła Leszczyna.

Wprowadzono też tzw. suwak bezpieczeństwa. Na 10 lat prze emeryturą kapitał zgromadzony na koncie w OFE będzie stopniowo przenoszony i zapisywany na subkoncie w ZUS.  Ma to ustrzec członków OFE przed tzw. ryzykiem złej daty. - Wyobraźmy sobie, że przechodzimy na emeryturę w roku giełdowej bessy, jak w 2008 roku. Gdyby wtedy cały nasz kapitał emerytalny był na koncie w OFE to stracilibyśmy 20 proc.- wytłumaczyła Leszczyna. Wszystkie informacje nt. zmian w systemie emerytalny można znaleźć na stronie

Zmiana polega również na tym, że będziemy mogli zdecydować o tym, co zrobimy z częścią składki emerytalnej w wysokości 2,92 proc. Będziemy mogli ją zmienić. Pierwszy raz za dwa lata i później co cztery lata w tzw. okienkach transferowych. Obniżono też opłatę pobieraną przez OFE. W 2009 roku wynosiła ona 7 proc. Obecnie jest to 1,75 proc.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Bardzo Ważny Projekt". Z Izabelą Leszczyną rozmawiał Wiktor Legowicz.

tj

Zobacz więcej na temat: emerytura OFE Trójka ZUS

Czytaj także

Prezes ZUS: Nieważne, kto wypłaci emerytury, ważne by zrobił to na czas

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 14:48
Najważniejsze jest teraz stworzenie systemu wypłat emerytur z II filaru, a nie dyskusja o losach OFE
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dangel: Reforma emerytalna to temat dla wizjonerów, a nie księgowych

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 12:52
W zeszłym roku dokonano zamachu na OFE. Teraz mamy do czynienia z ich karykaturą - mówił w Salonie Ekonomicznym były prezes grupy Allianz
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdemolowanie systemu OFE nie wystarczy, aby skłonić Polaków do oszczędzania

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2014 12:04
W poniedziałek 150 mld złotych z OFE trafia do ZUS
rozwiń zwiń

Czytaj także

Część OFE musi poprawić treść informacji dla klientów

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 17:46
Komisja Nadzoru Finansowego prześwietliła informacje przygotowane przez fundusze emerytalne dla klientów i zamieszczone na stronie ZUS. Nadzorca ma poważne zastrzeżenia, gdyż niektóre z dokumentów zawierają niepełne informacje, a część można uznać za reklamę.
rozwiń zwiń