We wtorek wielka manifestacja górników w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 19:26
Kierowcy muszą we wtorek liczyć się z olbrzymimi utrudnieniami w centrum Katowic - ulicami miasta przejdzie górnicza manifestacja. Związkowców niepokoi sytuacja w branży, zwłaszcza w Kompanii Węglowej.
Audio
  • We wtorek wielka manifestacja górników w Katowicach (Bardzo ważny projekt/Trójka)
Katowice: siedziba Kompanii Węglowej
Katowice: siedziba Kompanii Węglowej Foto: Wikipedia/Kris D from Metropolia Silesia, Upper Silesia ( Oberschlesien )

Przedstawiciele magistratu apelują o omijanie ścisłego śródmieścia i - jeśli to możliwe - nieparkowanie aut na trasie przemarszu. Choć organizatorzy zapowiadają udział 15 tys. górników, dopiero we wtorek rano okaże się, ilu demonstrantów weźmie udział w manifestacji.
Związkowców niepokoi sytuacja w branży, zwłaszcza w Kompanii Węglowej. W należących do niej części kopalń w poniedziałek na kilka dni wstrzymano wydobycie, by nie powiększać ilości niesprzedanego surowca - na zwałach jest go obecnie 5 mln ton. Przestojowi sprzeciwiają się związkowcy, których zdaniem to wstęp do zamykania kopalń, a w konsekwencji utraty wielu miejsc pracy i degradacji całego regionu

- Koszty, które są pakowane do węgla w Polsce powodują, że Polska węgiel importuje - mówi gość audycji "Bardzo ważny projekt" prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski. Dodaje, że branżę czekają zwolnienia i restrukturyzacja. Mamy najwyższe w Unii Europejskiej wydobywalne złoża węgla i jeden z najdroższych programów wsparcia emerytalnego, który dołącza się do cen surowca i to powoduje, że  musimy importować węgiel - dodaje.

PAP/Trójka/mp

Czytaj także

Trudna sytuacja w górnictwie. Rząd "ugasi pożar" przed protestami związkowców?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 11:15
Sytuacja w górnictwie była tematem rozmów pomiędzy przedstawicielami ministerstwa gospodarki i związków zawodowych, które odbyły się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Według związkowców spotkanie było "gaszeniem pożaru" przed zapowiadanymi protestami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kompania Węglowa na skraju upadku? Wydobycie w kopalniach stanęło

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 12:38
Dziewięć kopalni należących do Kompanii Węglowej wstrzymało od poniedziałku wydobycie, w sześciu pozostałych produkcja węgla w najbliższych dniach będzie ograniczona - w spółce rozpoczął się tzw. przestój ekonomiczny. Potrwa do 5 maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co może uratować branżę węglową? Eksperci: ograniczenie pomocy socjalnej

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 13:39
Premier Donald Tusk w tym tygodniu spotka się z ekspertami w sprawie sytuacji w Kompanii Węglowej. Ci zalecają zmniejszenie obciążeń podatkowych i ograniczenie pomocy socjalnej dla górników.
rozwiń zwiń