Co dalej z euro?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co dalej z euro?
Foto: SXC

Spada poparcie dla przyjęcia euro w nowych krajach Unii Europejskiej. Z sondażu Instytutu Gallupa przeprowadzonego na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, że w Polsce zwolenników nie ubyło, przybyło za to przeciwników.

Posłuchaj

Bardzo Ważny Projekt
+
Dodaj do playlisty
+

Kluczowe wnioski z badania dostępne są w językach angielskim i francuskim na stronach Unii Europejskiej - http://ec.europa.eu/public_opinion/flash/fl_296_sum_en.pdf.

Co ciekawe, nawet wśród największych zwolenników przyjęcia euro - czyli w branży finansowej - ubywa entuzjastów członkostwa w unii walutowej. Tak wynika z badania nastrojów w bankowości przeprowadzonych przez Pentora na zlecenie Związku Banków Polskich. Oto komentarz do wyników badań:

„Większość bankowców (76%) jest zwolennikiem przystąpienia Polski do unii walutowej. Pomimo że poziom poparcia jest wysoki, jest to wynik zdecydowanie niższy niż przed rokiem. Od 2002 roku, kiedy zaczęto pytać przedstawicieli sektora o opinię w tej sprawie, równie niski wynik uzyskano tylko raz – w roku naszego wstąpienia do Unii.

(...) Co ciekawe, ów spadek poparcia zdaje się w większym stopniu wynikać z niepewności związanej z niestabilną sytuacją gospodarczą w unii niż z przekonania o istnieniu konkretnych negatywnych skutków przyjęcia wspólnej waluty.

(...) Największe kontrowersje budzi ocena skutków przyjęcia euro dla konsumentów: co trzeci bankowiec jest zdania, że przyniesie to gospodarstwom domowym głównie korzyści, prawie taka sama grupa jest odmiennego zdania. Na przykładzie opinii o konsekwencjach przyjęcia wspólnej waluty dla sektora bankowego widać, że pomimo pogorszenia ocen w porównaniu z zeszłym rokiem, nie ma mowy o powrocie niepewności z początkowego okresu naszego członkowstwa w UE.”

W Bardzo Ważnym Projekcie sprawdzimy, czy tak rzeczywiście będzie.

Gościem Trójki będzie ekonomista Invest-Banku, Adam Czerniak (Szkoła Główna Handlowa).

Polecane