Nieduży, ale nowoczesny

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2010 09:20
Polski rynek bankowy jest, mimo niezbyt wielkich rozmiarów, uważany za bardzo innowacyjny. Jakie zmiany spowoduje w nim przejęcie BZ WBK przez hiszpański bank Santander?
Audio

 - Droga do przejęcia BZ WBK przez Santander nie jest taka prosta – uważa gość Trójki – Maciej Samcik, publicysta Gazety Wyborczej. – Aby fuzja doszła do skutku, zgodę wyrazić musi jeszcze Komisja Nadzoru Bankowego, a ta zapowiedziała, że będzie bardzo dokładnie przyglądać się zagranicznym bankom chcącym przejąć BZ WBK – stwierdził komentator.  Santander przyjął niedawno pomoc finansową od państwa, co może wzbudzić podejrzliwość KNF. Maciej Samcik nie sądzi jednak, by była to duża przeszkoda, wszak hiszpański bank jest jedną z największych grup finansowych w Europie. Większym problemem mogą być podejrzenia o ustawienie przetargu – Santander miałby rzekomo mieć nieuprawniony dostęp do danych finansowych spółki.

W wyścigu do przejęcia BZ WBK stały jeszcze PKO BP, którego działania wspierał polski rząd oraz BNP Paribas, zostały jednak pokonane przez Hiszpanów.

W drugiej części programu w studiu gościł Tomasz Sommer, wiceprezes Instytutu Globalizacji. Rozmowa dotyczyła polskiej polityki energetycznej oraz perspektyw budowy w Polsce elektrowni atomowej.

(bg)

Czytaj także

Bank Zachodni WBK ma nowego głównego udziałowca

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2010 06:22
Dotychczasowy główny akcjonariusz Allied Irish Banks wydał zgodę na finalizację oczekiwanej od marca transakcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Santander miał dostęp do tajnych danych?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2010 06:46
Chodzi o prognozy finansowe BZ WBK przekazane potencjalnie przez obecnego właściciela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KNF sprawdzi, czy ws. BZ WBK nie złamano prawa

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2010 17:59
Nie milkną dyskusje na temat sprzedaży 70 procent akcji BZ WBK.
rozwiń zwiń