Unia nie zginie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 17:56
Europa da sobie radę po kryzysie, ale potrzebne są nowe motory wzrostu gospodarczego.
Audio

Prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz prof. Adam Noga z Akademia Koźmińskiego zastanawiali się nad przyszłością Unii Europejskiej po kryzysie.

Ich zdaniem sytuacja w Europie zawsze była w dużym stopniu powiązana z tym, co się dzieje w Ameryce, a gospodarka w USA nie zdrowieje tak szybko, jak oczekiwano. Świadczy o tym wysoki poziom bezrobocia i wciąż niedobra sytuacja na rynku nieruchomości, które są kołem zamachowym dla tamtejszej gospodarki - aż dwie trzecie wzrostu PKB generowane jest przez ten rynek.  

Zdaniem prof. Nogi, w Unii Europejskiej skończył się już okres sielankowego, ekstensywnego wzrostu gospodarczego, kiedy korzystano z efektów jej rozszerzenia. - Dziś Unia stoi przed problem nowego zarządzania gospodarczego, wejścia w nowe czynniki wzrostu i nowe pomysły, których jeszcze nie ma. To jest wielki problem - twierdzi profesor. Choć jeszcze nie widać nowych motorów wzrostu, ani w Europie, ani w USA, profesor wierzy, że wyłonią się w ciągu kilku najbliższych lat.

Zdaniem prof. Mączyńskiej, Unia musi znaleźć nowy model ustroju gospodarczego. Nadal to będzie kapitalizm, ale powinien on zagwarantować, że nie będą popełniane takie, jak w ostatnich latach.

 

(miro)

Czytaj także

Do greckiego kryzysu trzeba podejść ze spokojem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2010 18:10
Sytuacja w Grecji. Czego może obawiać się Polska? Co z euro? Perspektywy dla Unii Europejskiej? Czy podobny los czeka inne kraje np. Hiszpanię?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w Polsce musimy podnieść wiek emerytalny?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2010 12:00
Kryzys ekonomiczny na świecie wpłynie na wysokość naszych emerytur. Coraz więcej państw europejskich decyduje się na podniesienie wieku emerytalnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bardzo Ważny Problem Europejski

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2010 18:45
Co dalej z Unią Europejską?
rozwiń zwiń