Świat nie zbankrutuje

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Świat nie zbankrutuje

Europę czeka dekada finansowego zamieszania. Musimy zacząć oszczędzać.

Posłuchaj

Świat nie zbankrutuje
+
Dodaj do playlisty
+

Jacques Attali, autor książki „Zachód. 10 lat przed totalnym bankructwem?”, twierdzi, że Europę czeka ekonomiczna zagłada. Stanie się tak, jeśli Unia nie zacznie oszczędzać i nie wdroży reform.

- To nie jest żaden science fiction czy political fiction. Tu są twarde dane – mówi Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny Gazety Wyborczej. Jego zdaniem scenariusz zarysowany w książce jest realistyczny. Powodem są kosztowne systemy emerytalne, których nie ma z czego finansować. Jego zdaniem czeka nas dekada dużego zamieszania finansowego. - Nie wierzę, że ten świat zbankrutuje, chyba, że nie będziemy robili nic - twierdzi z kolei optymistycznie ekonomista Paweł Satalecki. Cięcia wydatków są jednak niezbędne.

Bank Światowy opublikował raport na temat szarej strefy na świecie. Polacy znajdują się w czołówce tego niechlubnego rankingu, zajmujemy 52 miejsce na 162 kraje objęte badaniem.

Zdaniem Pawła Sataleckiego tracimy na tym miliardy złotych rocznie. Pozytywnym skutki szarej strefy dostrzega z kolei Witold Gadomski. Dzięki niej, w czasach kryzysu, kiedy gospodarka hamuje, ludzie mogą przetrwać trudne chwile. Nie mamy katastrofy społecznej i nikt nie umiera z głodu. – Można z nią walczyć, gdyby państwo było lepiej zorganizowane i zinformatyzowane, a podatki byłyby prostsze – mówi Gadomski.

Z innych badań wynika, że Polacy nie chcą pracować u obcych, najchętniej zatrudniliby się u innych Polaków lub u Amerykanów. Nie chcemy pracować zwłaszcza dla Hiszpanów, Włochów i Francuzów. Ponoć oferują oni mniejsze pensje niż Niemcy i Amerykanie, a także gorsze perspektywy rozwoju. Najgorzej w rankingu oceniani są jednak Rosjanie. Zdaniem Pawła Sataleckiego to wynik stereotypów. Podobnego zdania jest Witold Gadomski, który sam kiedyś pracował w firmie włoskiej i szwajcarskiej.

- Dość sceptycznie pochodzę do takich badań. Pewnie ogromna większość ankietowanych nigdy wcześniej nie miała do czynienia z pracodawcą hiszpańskim, francuskim czy włoskim. Te stereotypu nie pokrywają się z rzeczywistością – dodaje Gadomski. 

 Audycji "Bardzo Ważny Projekt" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 18.45.

(miro)

Polecane