Świat nie zbankrutuje

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2010 15:47
Europę czeka dekada finansowego zamieszania. Musimy zacząć oszczędzać.
Audio

Jacques Attali, autor książki „Zachód. 10 lat przed totalnym bankructwem?”, twierdzi, że Europę czeka ekonomiczna zagłada. Stanie się tak, jeśli Unia nie zacznie oszczędzać i nie wdroży reform.

- To nie jest żaden science fiction czy political fiction. Tu są twarde dane – mówi Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny Gazety Wyborczej. Jego zdaniem scenariusz zarysowany w książce jest realistyczny. Powodem są kosztowne systemy emerytalne, których nie ma z czego finansować. Jego zdaniem czeka nas dekada dużego zamieszania finansowego. - Nie wierzę, że ten świat zbankrutuje, chyba, że nie będziemy robili nic - twierdzi z kolei optymistycznie ekonomista Paweł Satalecki. Cięcia wydatków są jednak niezbędne.

Bank Światowy opublikował raport na temat szarej strefy na świecie. Polacy znajdują się w czołówce tego niechlubnego rankingu, zajmujemy 52 miejsce na 162 kraje objęte badaniem.

Zdaniem Pawła Sataleckiego tracimy na tym miliardy złotych rocznie. Pozytywnym skutki szarej strefy dostrzega z kolei Witold Gadomski. Dzięki niej, w czasach kryzysu, kiedy gospodarka hamuje, ludzie mogą przetrwać trudne chwile. Nie mamy katastrofy społecznej i nikt nie umiera z głodu. – Można z nią walczyć, gdyby państwo było lepiej zorganizowane i zinformatyzowane, a podatki byłyby prostsze – mówi Gadomski.

Z innych badań wynika, że Polacy nie chcą pracować u obcych, najchętniej zatrudniliby się u innych Polaków lub u Amerykanów. Nie chcemy pracować zwłaszcza dla Hiszpanów, Włochów i Francuzów. Ponoć oferują oni mniejsze pensje niż Niemcy i Amerykanie, a także gorsze perspektywy rozwoju. Najgorzej w rankingu oceniani są jednak Rosjanie. Zdaniem Pawła Sataleckiego to wynik stereotypów. Podobnego zdania jest Witold Gadomski, który sam kiedyś pracował w firmie włoskiej i szwajcarskiej.

- Dość sceptycznie pochodzę do takich badań. Pewnie ogromna większość ankietowanych nigdy wcześniej nie miała do czynienia z pracodawcą hiszpańskim, francuskim czy włoskim. Te stereotypu nie pokrywają się z rzeczywistością – dodaje Gadomski. 

 Audycji "Bardzo Ważny Projekt" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 18.45.

(miro)