X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Powinniśmy pracować do 75. roku życia

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2012 11:53
Eksperci nie pozostawiają wątpliwości. Wzrost wieku emerytalnego do 67. roku życia może nie wystarczyć, żeby system emerytalny przetrwał.
Audio
Powinniśmy pracować do 75. roku życia
Foto: Glow Images/East News

Wiktor Legowicz w "Bardzo Ważnym Projekcie" o strukturze demograficznej polskiego społeczeństwa rozmawia z prof. Markiem Okólskim, prezesem Fundacji Ośrodka Badań nad Migracjami oraz dr. Pawłem Kaczmarczykiem z UW.

Specjaliści nie pozostawiają złudzeń.

- W 2050-2060 roku Polaka będzie w dramatycznej, żeby nie powiedzieć katastroficznej sytuacji – ostrzega Paweł Kaczmarczyk.

W tym momencie wiele prognoz pomija fakt, że z Polski wyemigrowało sporo ludzi, którzy w prawdzie nie wymeldowali się z kraju, ale swoją przyszłość i rodzinę planują zagranicą. Do tej pory statystyki zakładały, że ci ludzi żyją i rodzą swoje dzieci nad Wisłą.

- w Polsce w perspektywie kolejnych 20 lat będziemy mieli do czniania z ogromnym wyludnieniem kraju. Co ciekawe postawi nas to w trendzie przeciwnym do całej Unii Europejskiej. W konsekwencji w  2060 roku zmienią się drastycznie relacje między ilością osób na rynku pracy, a tymi które pobierają świerczenia emerytalne.  Teraz na jednego emeryta pracuje pięciu rodaków, za 50 lat, będzie ich tylko dwoje – ostrzega Marek Okólski.

Jeżeli byśmy chcieli utrzymać podaż na rynku pracy to w 2060 roku w Polsce musiałoby pracować u nas od 6 do 7 mln emigrantów, co stanowiłoby 45 proc. siły roboczej. To jest niemożliwe. Dla tych samych założeń w Wielkiej Brytanii potrzeba 12 proc. emigrantów. W tym momencie właśnie tylu nie Brytyjczyków tam pracuje.

- To pokazuje w jak bardzo poważnych tarapacha znajduje się obecnie nasz kraj. Oczywiście to nie zostanie bez wpływu na gospodarkę. W 2060 roku wkraju będzie 4 mln ludzi powyżej 80. roku życia – wylicza profesor.

Zatem założenia rządu o podniesieniu wieku emerytalnego do 67 lat mogą zdecydowanie nie wystarczyć.

- W perspektywie 2050 roku żeby utrzymać podaż pracy na niezmienionym poziomie Polacy powinni pracować do 75. roku życia – mówi Kaczmarczyk.

W "Bardzo Ważnym Projekcie" również o tym, że za dwa lata zaczniemy wydobywać gaz łupkowy oraz o naszych preferencjach kulinarnych, czyli Polska na talerzu.

Czytaj także

Praca do 67. roku życia to za krótko

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 08:26
Wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat może nie wystarczyć, bo zbyt szybko ubywa Polaków. O sprawie pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest praca dla seniorów

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2012 09:30
"Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że mitem jest stwierdzenie, iż po pięćdziesiątym roku życia nie ma szans na znalezienie pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rostowski znów liczy emerytury

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2012 10:04
Minister finansów Jacek Rostowski (PO) zapowiedział w czwartek, że wraz z ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem (PSL) przygotują kolejne wyliczenia ws. pomysłów partii koalicyjnych dotyczących reformy emerytalnej.
rozwiń zwiń