Oni przewidzą, ile medali zdobędziemy na igrzyskach

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2012 11:28
Polska nie ma co liczyć na deszcz złotych medali. Goldman Sachs udowodnił, że wszystko zależy od zamożności kraju.
Audio
Ceremonia zamknięcia igrzysk w Londynie
Ceremonia zamknięcia igrzysk w LondynieFoto: EPA/CHRISTOPHE KARABA

Im bogatsze państwo tym więcej zdobywa medali. Goldman Sachs dość skutecznie jest w stanie przewidzieć kto co przywiezie z Brazylii w 2016 roku. Z Londynem im się udało.

- Goldman Sachs prognozował, że Amerykanie przywiozą z igrzysk 108 medali, tymczasem przywieźli 104. Chiny z 88 krążkami wypadły poniżej oczekiwań, które kształtowały się na poziomie 98. Polska także miała potencjał na więcej. Nasza zamożność pozwalała nam na jeszcze dwa medale – mówi Maciej Kossowski, prezes Wealth Solution.

Po zakończeniu igrzysk przyszedł także czas podsumowań dla gospodarki. Wielka Brytania na przygotowanie tej imprezy wydała 9 mld funtów na obiekty sportowe i 6 mld funtów na infrastrukturę.

- W II kw. produkcja budowlana spadła o 5 proc., ale to jest normalne, jeśli państwo wydaje pieniądze na inwestycje to sektor budowlany rośnie ponad miarę, a potem się kurczy. Ważne jest to, że firmy zakończyły kontrakty z zyskiem - mówi ekspert.

Teraz tamtejsze firmy szykują się na ekspansję zagraniczną.  

Podsumowując całe wydarzenie ekonomiczne trudno jeszcze powiedzieć czy Wielka Brytania zyska na organizacji igrzysk olimpijskich.

- Warto jednak zaznaczyć, że Australia zapłaciła za igrzyska w 2000 roku w Sydney spadkiem PKB o 0,3 do 0,4 proc., podobnie stało się w Atenach i Montrealu. Z zyskiem wyszła natomiast Barcelona – mówi Maciej Kossowski.

Czytaj więcej o igrzyskach w serwisie Londyn 2012 >>>

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym od czego zależy zysk z organizacji igrzysk olimpijskich oraz o tym dlaczego w Polsce rośnie szara strefa posłuchaj audycji "Bardzo Ważny Projekt".

Czytaj także

Brytyjczycy liczą ile zarobili na igrzyskach

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 08:45
Medale rozdane, sportowcy jadą do domu, a na Wyspach zaczynają się pierwsze podsumowania igrzysk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski sport stoi w miejscu - potrzeba pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 18:50
Polacy wrócili z igrzysk w Londynie z dziesięcioma medalami, co powszechnie zostało uznane za wynik bardzo przeciętny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olimpijczycy pokazali nieznane talenty (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 18:49
Znani z igrzysk olimpijskich brytyjscy sportowcy postanowili zaprezentować się z dość nietypowej strony. Wspólnie odegrali swoją wersję znanego hitu muzycznego.
rozwiń zwiń