Będzie źle, pytanie jak długo?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 11:39
Gospodarka kuleje, firmy nie inwestują, rośnie bezrobocie, płace spadają, konsumpcja się zmniejsza. Lekarstwem mają być niższe stopy procentowe.
Audio
Będzie źle, pytanie jak długo?
Foto: sxc.hu

Polska gospodarka mocno hamuje. –Punktem zapalnym było budownictwo. Jeszcze lipcowe okazały się wyjątkowo dobre. Kolejne miesiące nie pozostawiły wątpliwości. Przemysł słabnie. W 3 kwartale wzrost PKB spadnie poniżej 2 proc.  – mówi Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK.

Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium uspakaja. – Spowolnienie nie powinno być bardzo bolesne jeśli nie będzie trwało długo. Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że zwalnianie, a potem szukanie nowych pracowników to duży koszt dla firmy – tłumaczy specjalista.

Impuls do wzrostu może przyjść z zagranicy. - Spowolnienie jest nieuniknione. Gdy Rada Polityki Pieniężnej zacznie obniżać stopy procentowe, zloty powinien się osłabić, a to znacznie poprawi konkurencyjność naszej gospodarki – przewiduje Ignacy Morawski, główny ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości.

Ekonomiści są zgodni, że Rada Polityki Pieniężnej powinna luzować politykę monetarną, czyli obniżać koszt pieniądza. Ich zdanie stopy mogą spaść nawet o jeden punkt procentowy. To poprawi dostępność kredytów i obniży raty spłacającym swoje zadłużenie na narodowej walucie.  

Więcej o przyszłości naszej gospodarki  dowiesz się słuchając audycji "Bardzo Ważny Projekt".

Czytaj także

Kolejne słabe dane, RPP nie ma na co czekać

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 14:24
Roczna dynamika produkcji przemysłowej w Polsce wyniosła w sierpniu zaledwie 0,5 proc. i była najniższa od października 2009 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bratkowski z RPP o złotym i stopie procentowej

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2012 09:57
Andrzej Bratkowski z Rady Polityki Pieniężnej nie widzi potrzeby interwencji na złotym. Dodał, że stopa procentowa na poziomie 3,5 proc. jest uzasadniona, jeśli sytuacja w UE się nie poprawi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kredyty będą tańsze? W środę decyzja

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 08:21
Ekonomista Maciej Reluga spodziewa się obniżki stóp procentowych o ćwierć punktu procentowego.
rozwiń zwiń