Polscy studenci w Londynie : opłaca sie studiować za granicą

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 10:42
Polscy studenci coraz częściej wybierają zagraniczne uczelnie. Mimo, że są one drogie i wymagające, rodacy świetnie sobie radzą.
Audio
  • Bardzo Ważny Projekt o strefie euro i studiach w Londynie
Polscy studenci w Londynie : opłaca sie studiować za granicą
Foto: Glow Images/East News

W audycji „Bardzo Ważny Projekt” rozmawialiśmy z polskimi studentami, którzy na co dzień mieszkają w Anglii i studiują ekonomię na prestiżowych uniwersytetach: London School of Economics oraz Cambridge. To ludzie bardzo aktywni i przedsiębiorczy, a może o tym świadczyć fakt, że na zorganizowane przez nich w Londynie Polskie Forum Gospodarczo-Biznesowe przyjechali szefowie największych polskich firm i znani politycy. Studenci wyjechali z Polski, bo dopiero na Wyspach znaleźli miejsce, gdzie mogą zdobyć wiedzę i doświadczenia z najwyższej półki. Ich zdaniem to właśnie w Londynie wykuwają się przyszłe polskie talenty menedżerskie. Studenci deklarują chęć powrotu do kraju.
- Wydawało mi się, że praca w Londynie to najlepsze co może mnie spotkać. Ale porównają możliwości mojej kariery tu i w Polsce. Zdecydowałem, że chcę wrócić do kraju – mówi Michał Leszczyński, 3 rok ekonomii w London School of Economics.
Jedną z przyczyn jest fakt, że w Polsce po zagranicznych studiach można znacznie szybciej awansować niż w Londynie. Podobnego zdanie są inni studenci
- Im dłużej jestem w Londynie tym bardziej doceniam nasz kraj – deklaruje Kuba Szewczyk student 2-roku LSE. 

W audycji również o tym, że Polsce opłaca się wejść do strefy euro.

Zazwyczaj przyglądamy się polskiej gospodarce z perspektywy własnego podwórka. Może warto czasem spojrzeć z szerszej perspektywy. W audycji rozmawialiśmy z Edwardem Lucasem dziennikarzem The Economist, który pisze o Polsce. Czy zdaniem brytyjskiego dziennikarza powinniśmy przyjąć wspólną walutę? - Uważam, że na razie korzystacie z faktu posiadania odrębnej waluty. Jednak w dłuższej perspektywie przyjęcie euro pozwoli Wam dużo zaoszczędzić. Obecność w strefie podnosi atrakcyjność w oczach zagranicznych inwestorów, obniża koszty transakcyjne i umieszcza w środku podejmowania decyzji w Europie. Jest takie polskie powiedzenie: nic o nas bez nas – wyjaśnia dziennikarz.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym co myślą o naszej gospodarce Brytyjczycy, oraz dlaczego Polacy wyjeżdżają na zagraniczne uczelnie posłuchaj audycji „Bardzo Ważny Projekt”.

Zobacz więcej na temat: strefa euro Trójka
Zobacz także

Czytaj także

Eurostrefa: rekordowe bezrobocie

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 14:31
W eurostrefie znów wzrosło bezrobocie i znów do rekordowych poziomów. Najnowsze dane podał unijny urząd statystyczny Eurostat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Niemczech zablokowano pakt fiskalny. Policzek dla Merkel

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 17:30
W Niemczech nie będą na razie obowiązywać przepisy paktu fiskalnego. Ich wprowadzenie zablokowano w Bundesracie, czyli drugiej izbie niemieckiego parlamentu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rostowski: ustalmy kryteria dla strefy euro

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 17:32
Zdaniem Jacka Rostowskiego, warto określić własne warunki, które pokażą gotowość Polski do przyjęcia euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łotwa chce mieć euro od 2014

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 10:56
Łotwa złoży w poniedziałek formalny wniosek o członkostwo w grupie państw euro. Rząd w Rydze chciałby wprowadzić wspólną walutę 1 stycznia 2014 roku.
rozwiń zwiń