Lepsze dane ekonomiczne w strefie euro. Czy to już koniec kryzysu?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2013 11:07
Dobre wyniki dotyczące nastrojów konsumenckich i koniunktury gospodarczej w strefie euro pozwalają oczekiwać poprawy sytuacji gospodarczej w Europie szybciej niż przypuszczano.
Audio
  • Czy to już koniec kryzysu w strefie euro? (Bardzo Ważny Problem Europejski/Trójka)
Koszty kredytów lekko wzrosną.
Koszty kredytów lekko wzrosną.Foto: sxc.hu

Według danych Komisji Europejskiej wskaźniki nastrojów konsumenckich i koniunktury gospodarczej w strefie euro są najlepsze od 1,5 roku.

Może to być zapowiedź długo oczekiwanej poprawy sytuacji gospodarczej eurolandu.

Choć Komisja Europejska zapowiadała, że unijna gospodarka będzie rosła bardzo powoli i poprawa może nastąpić dopiero w przyszłym roku, to optymistyczne dane mogą prognozować, że tempo zmian będzie nieco szybsze.

- Dzieje się to, co przewidywali ekonomiści, czyli że druga połowa roku będzie okresem odbijania się od dna i będzie lepsza sytuacja - powiedziała prof. Elżbieta Mączyńska z SGH, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Jednak jej zdaniem nie należy popadać w zbytni optymizm.

- Kryzys ewoluował od kryzysu finansowego przez gospodarczy do kryzysu zadłużenia. Kryzys zadłużenia jest nadal. Ta poprawa, która występuje, to są optymistyczne wskaźniki, ale to nie znaczy że problemy zostały rozwiązane - wyjaśniła prof. Mączyńska.

Zaniepokojenie wciąż mogą powodować dane z rynku pracy. W czerwcu w strefie euro stopa bezrobocia wyniosła 12,1 proc, a w całej Unii 10,9.

Komisja Europejska sugeruje, by kraje strefy euro czerpały przykład z najlepszych, np. z Niemiec.

- Warto się od Niemców uczyć, bo Niemcy zawsze dbały o sektor realny, sektor produkcyjny. Sektor realny tworzy miejsca pracy i jeżeli tutaj nie będzie następowała poprawa, to miejsc pracy nie będzie przybywało, bo sektor finansowy się coraz bardziej wirtualizuje - tłumaczyła prof. Mączyńska.

Rozmawiał Wiktor Legowicz.

bk

Czytaj także

MFW przyznaje się do błędu. Fundusz przecenił możliwości Grecji

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 18:17
Z wewnętrznego dokumentu Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że przy przyznawaniu Grecji pakietu pomocowego nie przewidziano nagłego skurczenia się gospodarki na skutek cięć i oszczędności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

G20: kontrolujmy koncerny unikające płacenia podatków

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2013 17:24
Wzrost gospodarczy i nowe miejsca pracy to priorytety dla globalnej gospodarki, twierdzą eksperci grupy G20. Specjalne oświadczenie opublikowano po zakończonym wczoraj szczycie G20 w Moskwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Portfel Portugalczyka lżejszy o 800 euro

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 12:06
W tym roku antykryzysowe cięcia boleśnie uderzą Portugalczyków po kieszeniach. Wszystko przez rosnące podatki i rekordowe bezrobocie.
rozwiń zwiń