Stefan Szczepłek i jego historia futbolu

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2016 15:00
- Mam prywatną teorię, że na przykładzie sportu, a piłki nożnej szczególnie, można opowiadać historie poszczególnych krajów - mówił w Trójce dziennikarz Stefan Szczepłek.
Audio
  • Stefan Szczepłek mówi o historii futbolu (Historie jak z książki/ Trójka)
Stefan Szczepłek jest autorek książek z serii Moja historia futbolu
Stefan Szczepłek jest autorek książek z serii "Moja historia futbolu" Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Nasze drugie spotkanie w audycji "Historie jak z książki" przypadło w dniu finału Mistrzostw Europy w piłce nożnej, stąd rozmowa z dziennikarzem sportowym Stefanem Szczepłkiem o jego książkach poświęconych historii futbolu.

Autor "Mojej historii futbolu" przekonywał m.in., że polscy piłkarze w trudnych dla kraju czasach byli prawdziwymi bojownikami o wolność. Czym przejawiał się ich patriotyzm? Gdzie i kiedy powstawały pierwsze kluby sportowe? Kto strzelił pierwszą bramkę w meczu uznawanym za występ polskiej drużyny? Między innymi o tym mówiliśmy w audycji.

Wśród książek godnych polecenia znalazły się także te, które traktują o znacznie poważniejszych wydarzeniach, takich jak rzeź wołyńska czy niezwykłe losy okrętu ORP Orzeł. Natomiast felieton historyczny prof. Michała Kopczyńskiego i fragment publicystyki Henryka Sienkiewicza poświęcone były tym razem bitwie pod Grunwaldem.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Stefan Szczepłek (dziennkarz sportowy, pisarz)
Data emisji: 10.07.2016
Godzina emisji:
12.05

ei/mc


Czytaj także

Parodystyczna wizja Zakopanego sprzed wieku

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 12:20
- To książka nietypowa dla całej twórczości Andrzeja Struga, wyjątkowa również ze względu na literaturę tamtego czasu - mówi Katarzyna Wójcik o "Zakopanoptikonie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekolektyw szuka korzeni polskiego hejtu

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 17:25
Na rynku ukazał się zbiór reportaży "Obrażenia. Pobici z Polską" autorów skupionych w Stowarzyszeniu Reporterów Rekolektyw. O działalności grupy oraz nowej książce opowiedziała w Trójce Agnieszka Wójcińska.
rozwiń zwiń