Prof. Nowak o tym, czy "Moskale są to bracia nas, Lechitów"?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2016 14:13
"Kto powiedział, że Moskale są to bracia nas, Lechitów... " - to tytuł najnowszej książki historyka prof. Andrzeja Nowaka. Jest ona opowieścią o ewolucji polskich poglądów na Rosję od upadku Powstania Listopadowego do klęski Wiosny Ludów.
Audio
  • Prof. Andrzej Nowak o książce "Kto powiedział, że Moskale..." (Historie jak z książki/ Trójka)
Prof. Nowak w swojej nowej książce zastanawia się m.in., jak Polak powinien postrzegać imperium zamieszkałe, jak chcą jedni, przez naszych braci, a zdaniem innych  przez wrogów (na zdjęciu fragment okładki)
Prof. Nowak w swojej nowej książce zastanawia się m.in., jak Polak powinien postrzegać imperium zamieszkałe, jak chcą jedni, przez naszych braci, a zdaniem innych – przez wrogów (na zdjęciu fragment okładki) Foto: mat. prom. Wydawnictwo Literackie

Tych, którym sprawa stosunku do Rosji wydaje się prosta, książka może zaskoczyć mnogością postaw i koncepcji u naszych rodaków. Od elementarnych rozbieżności w postrzeganiu przeciwnika, caratu lub całego narodu, po kwestie metod walki i trudnych do usunięcia sprzeczności w polskim bastionie myśli niepodległościowej i rewolucyjnej.

Publikacja zaczęła powstawać jeszcze w latach 80., częściowo jako doktorat historyka. Już wtedy jego celem była odpowiedź na pytanie o to, jakie są nasze relacje z Rosją i czy Rosja może być inna niż Związek Radziecki. - To pytanie, jak się okazuje, przez następnych blisko 30 lat nie odchodzi - przyznał w Trójce prof. Nowak.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której poza propozycjami książkowymi, nie zabrakło także tradycyjnie: felietonu historycznego prof. Michała Kopczyńskiego (tym razem na temat Zygmunta II Wazy) i fragmentu twórczości publicystyki Henryka Sienkiewicza (o starożytnym Rzymie).

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, sowietolog),
 Łukasz Jasina (publicysta)
Data emisji: 17.07.2016
Godzina emisji:
12.05

mat. promocyjne/ei/mk

Czytaj także

Stefan Szczepłek i jego historia futbolu

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2016 15:00
- Mam prywatną teorię, że na przykładzie sportu, a piłki nożnej szczególnie, można opowiadać historie poszczególnych krajów - mówił w Trójce dziennikarz Stefan Szczepłek.
rozwiń zwiń