Historia Polski dla obcokrajowców, specjalnie na ŚDM

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2016 14:00
Instytut Pamięci Narodowej wydał właśnie "Przewodnik po historii Polski 966–2016". - To publikacja przygotowana z myślą o tych, którzy odwiedzą nas w czasie Światowych Dni Młodzieży - mówił w Trójce były prezes Instytutu Łukasz Kamiński.
Audio
  • Łukasz Kamiński opowiada o "Przewodniku po historii Polski 966–2016" (Historie jak z książki/ Trójka)
Wierni z Warszawy oraz pielgrzymi z całego świata, którzy przybyli na Światowe Dni Młodzieży uczestniczą (w Świątyni Opatrzności Bożej) w mszy św., będącej częścią diecezjalnego spotkania młodzieży
Wierni z Warszawy oraz pielgrzymi z całego świata, którzy przybyli na Światowe Dni Młodzieży uczestniczą (w Świątyni Opatrzności Bożej) w mszy św., będącej częścią diecezjalnego spotkania młodzieży Foto: PAP/Jakub Kamiński

Broszura została wydana w 9 językach. Ale jak napisać publikację adresowaną jednocześnie do mieszkańców Afryki, którzy o Polsce nie mają pojęcia i np. do Niemców, dla których historia Polski jest częścią ich własnej przeszłości? - To było jedno z naszych najtrudniejszych wyzwań. Ostatecznie uznaliśmy, że adresatem tej książki będą ci, którzy o polskiej historii nic nie widzą - przyznał Łukasz Kamiński.

Wspólnym wątkiem łączącym wszystkich pielgrzymów mają być postaci kilkunastu świętych i błogosławionych. - To jest dla nich droga do zrozumienia polskiej historii. Wystarczy wspomnieć, że przy samym powstaniu styczniowym mamy trzech świętych, w tym dwóch jego uczestników - mówił historyk.

Jak rozłożone są akcenty w przewodniku i któremu okresowi poświęcono najwięcej czasu? Jak zachęcić obcokrajowców do poznawania historii Polski? Między innymi o tym mówił współautor wydawnictwa - Łukasz Kamiński.

Co jeszcze usłyszeć można w audycji? W felietonie profesora Michała Kopczyńskiego zaskakujące oblicze XIX-wiecznej innowacyjności na ziemiach polskich. Oprócz tego rekomendacje literackich nowości i książek, do których warto wrócić.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Łukasz Kamiński (historyk, były prezes IPN)
, prof. Antoni Dudek (historyk, IPN)
Data emisji: 24.07.2016
Godzina emisji:
12.05

ei/pg


Czytaj także

Prof. Nowak o tym, czy "Moskale są to bracia nas, Lechitów"?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2016 14:13
"Kto powiedział, że Moskale są to bracia nas, Lechitów... " - to tytuł najnowszej książki historyka prof. Andrzeja Nowaka. Jest ona opowieścią o ewolucji polskich poglądów na Rosję od upadku Powstania Listopadowego do klęski Wiosny Ludów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ŚDM. W Polsce trwają "Dni w diecezjach"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2016 19:00
Tysiące ludzi z całego świata są już w Polsce. Za kilka dni spotkają się z papieżem Franciszkiem.
rozwiń zwiń