Powstanie Warszawskie z różnych perspektyw

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2016 18:20
W przededniu 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przybliżyliśmy dwie książki prezentujące ten zryw z zupełnie różnych stron.
Audio
  • Powstanie Warszawskie z różnych perspektyw (Historie jak z książki/Trójka)
Zdjęcie zrobiono 2 września 1944 roku. Kompania Maciek batalionu Zośka po przejściu kanałami do Śródmieścia na ulicę Warecką. Zofia Dąbrowska Zośka zginie 3 dni później na Czerniakowie
Zdjęcie zrobiono 2 września 1944 roku. Kompania "Maciek" batalionu "Zośka" po przejściu kanałami do Śródmieścia na ulicę Warecką. Zofia Dąbrowska "Zośka" zginie 3 dni później na CzerniakowieFoto: Jerzy Tomaszewski [Public domain], via Wikimedia Commons

Gościem audycji była Małgorzata Czerwińska-Buczek, która zebrała relacje uczestników i świadków Powstania. - Staram się dotrzeć do jak największej liczby osób. Ludzie chcą opowiadać teraz, bo przez wiele lat nie mogli tego robić, bali się. Rozmów przeprowadziłam mnóstwo, ale nie spotkałam ani jednej osoby, która by mówiła, że Powstanie wybuchnąć nie powinno. Wynika to z tego, że my dziś mówiąc o Powstaniu, spoglądamy na nie z perspektywy ponad 70 lat.
Powstańcy mają świadomość, że inaczej być nie mogło - opowiada Markowi Stremeckiemu.

Poza tym w audycji przyjrzeliśmy się książkom wydawanym przez muzea, a felieton profesora Michała Kopczyńskiego, był poświęcony związkom historii z przyrodą.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Małgorzata Czerwińska-Buczek (pisarka
)
Data emisji: 31.07.2016
Godzina emisji:
12.07

mp


Czytaj także

Stefan Szczepłek i jego historia futbolu

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2016 15:00
- Mam prywatną teorię, że na przykładzie sportu, a piłki nożnej szczególnie, można opowiadać historie poszczególnych krajów - mówił w Trójce dziennikarz Stefan Szczepłek.
rozwiń zwiń