Historyk Waldemar Kowalski o "Bohaterach z dołów śmierci"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 15:05
- Bez przesady można powiedzieć, że tzw. "Łączka" to nowy panteon naszych XX-wiecznych bohaterów narodowych - mówił w Trójce autor książki "Bohaterowie z dołów śmierci".
Audio
  • Waldemar Kowalski o poszukiwaniu ofiar komunistycznego terroru (Historie jak z książki/ Trójka)
Uroczystości odsłonięcia, 27 bm. w Miłomłynie pomnika Danuty Siedzikówny, ps. Inka, sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, jednej z najbardziej znanych ofiar stalinowskiego terroru
Uroczystości odsłonięcia, 27 bm. w Miłomłynie pomnika Danuty Siedzikówny, ps. "Inka", sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, jednej z najbardziej znanych ofiar stalinowskiego terroruFoto: PAP/Tomasz Waszczuk

Punktem wyjścia do rozmowy były m.in. uroczystości pogrzebowe Feliksa Salmanowicza ps. "Zagończyk" i Danuty Siedzikówny ps. "Inka". "Zagończyk" i "Inka" zostali rozstrzelani przez komunistów dokładnie 70 lat temu. Miejsca ich pochówku odnaleziono dopiero po latach w Gdańsku. Takim osobom poświęcił swoją książkę gość Trójki, opisując poszukiwania szczątek bohaterów na "Łączce", czyli kwaterze "Ł" Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

- Dzisiejszy teren to tak naprawdę jedna czwarta tego pierwotnego pola grzebalnego, które komuniści zaadaptowali do więziennych pochówków - opowiadał historyk. Stąd trudność w prowadzeniu prac poszukiwawczych, bo trzeba przenieść część grobów, które współcześnie istnieją na cmentarzu. - Paradoks historii polega na tym, że osoby zaangażowane w system komunistyczny spoczywają w okazałych grobowcach nad bohaterami podziemia niepodległościowego, pochowanymi w bezładzie - dodał.

Jak wyglądały poszukiwania prowadzone przez rodziny pomordowanych, co dalej będzie się działo z kwaterą "Ł" i jakie są szanse na poznanie miejsc pochówków kolejnych osób? Między innymi o tym usłyszeć można w nagraniu rozmowy.

Ponadto w audycji "Historie jak z książki":
- felieton Michała Kopczyńskiego o prysznicu;
- zaproszenie na prezentację rękopisu "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza w Pałacu Rzeczypospolitej z okazji Narodowego Czytania 3 września;
- fragment "Wirów" - mało znanej, a wartej uwagi powieści Henryka Sienkiewicza.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość:
Waldemar Kowalski (historyk)
Data emisji: 28.08.2016
Godzina emisji:
12.08

ei/kul


Czytaj także

Niezłomna "Inka". Bohaterka młodego pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2016 19:00
- Zauważyłam, że młodzi ludzie bardzo się interesują tą postacią. Gdy się okazało, że nie ma książki na ten temat, to postanowiłam ją napisać - przyznaje Luiza Łuniewska, autorka książki "Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdańsk: w Kaplicy Królewskiej wystawiono trumny ze szczątkami "Inki" i "Zagończyka"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2016 18:06
Trumny ze szczątkami Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka" wystawiono w sobotę w Kaplicy Królewskiej w Gdańsku. Bohaterów powojennego podziemia, których 28 sierpnia 1946 r. zamordowała bezpieka, żegnają m.in. krewni i mieszkańcy miasta.
rozwiń zwiń