X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Książka historyczna w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2016 13:40
Niedzielna audycja niemal w całości poświęcona była książkom historycznym. Wypowiedzieli się m.in. laureaci tegorocznej edycji konkursu Książka Historyczna Roku.
Audio
  • Książka historyczna w roli głównej (Historie jak z książki/Trójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Ricardo Lago/Flickr.com/CC BY-SA 2.0

Jakub Tyszkiewicz, Bartłomiej Szyprowski, Cezary Łazarewicz, Wojciech Hausner i Marek Wierzbicki zostali laureatami 9. edycji konkursu Książka Historyczna Roku o Nagrodę im. Oskara Haleckiego. Organizatorami wydarzenia są Polskie Radio, Telewizja Polska, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury. Nagrody zostały wręczone podczas gali w siedzibie TVP w Warszawie. Honorowy patronat nad uroczystością sprawował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Zgodnie z regulaminem konkursu jury przyznało nagrody w dwóch kategoriach. Otrzymali je autorzy, których książki zostały wydane w języku polskim po raz pierwszy pomiędzy 1 stycznia 2015 roku a 30 czerwca 2016 roku. Konkursowi towarzyszyło głosowanie internetowe, w ramach którego czytelnicy wybrali swoje Książki Historyczne Roku. Od 1 do 31 października 2016 roku na stronie ksiazkahistorycznaroku.pl prawidłowo zagłosowało ponad 8 tysięcy czytelników.

W kategorii "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" jury wyróżniło pracę Jakuba Tyszkiewicza "Rozbijanie monolitu. Polityka Stanów Zjednoczonych wobec Polski 1945-1988". Nagrodę czytelników w tej samej kategorii przyznano Bartłomiejowi Szyprowskiemu "Sąd kapturowy przy Komendzie Głównej Związku Walki Zbrojnej w Warszawie (sierpień 1940 - listopad 1941). Podziemie w walce ze zdrajcami Rzeczypospolitej". W kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku" jury uhonorowało pracę Cezarego Łazarewicza "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka". Nagrodę czytelników w tej samej kategorii otrzymała pozycja autorstwa Wojciecha Hausnera i Marka Wierzbickiego "Sto lat harcerstwa". Uroczystość wręczenia nagród w siedzibie Telewizji Polskiej uświetnił występ brytyjskiej wokalistki Katy Carr.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której wypowiedzieli się laureaci tegorocznej edycji konkursu Książka Historyczna Roku. W programie również zaproszenie na rozpoczynające się w czwartek Targi Książki Historycznej w Warszawie, cykl Koryfeusze i sylwetka Wacława Niżyńskiego - tancerza baletowego oraz felieton Michała Kopczyńskiego o pewnym Szkocie na Śląsku.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Data emisji: 20.11.2016
Godzina emisji:
12.09

IAR/mk