Kulisy działalności cenzury w PRL

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kulisy działalności cenzury w PRL
Zachowany portal ze zburzonego gmachu Głównego Urzędu Prasy, Publikacji i Widowisk w holu biurowca Liberty Corner w WarszawieFoto: Adrian Grycuk/lic. CC

- Choć od trzydziestu lat jestem dziennikarzem, podczas pisania książki zrozumiałem, że niewiele wiedziałem o cenzurze - mówi Błażej Torański, autor książki zatytułowanej "Knebel. Cenzura w PRL".

Posłuchaj

Kulisy działalności cenzury w PRL (Historie jak z książki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

21 rozmówców Błażeja Torańskiego: dziennikarzy, reżyserów, grafików, kompozytorów i estradowców odsłoniło w tej książce kulisy swoich kontaktów z cenzurą. Ujawnili mechanizmy, dzięki którym władza potrafiła skutecznie zmusić twórców do trudnych ustępstw, a wielu nawet do współpracy.

- Cenzurowano wszystko, literaturę, filmy, opery, ale również instrukcje obsługi maszyn, etykiety na dżemach, nadruki na biletach MPK - opowiada gość Marka Stremeckiego, który w audycji wspomina również swoje doświadczenia i spotkania z cenzorami.

W audycji oczywiście również książkowe rekomendacje, a w cyklu Koryfeusze - sylwetka biochemika Kazimierza Funka, odkrywcy witamin. Felieton profesora Kopczyńskiego tym razem poświęcony był szlachcicowi Sicińskiemu i liberum veto.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Błażej Torański (dziennikarz)
Data emisji: 8.01.2017
Godzina emisji:
12.07

mk

Polecane