X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Albert Chmielowski – niezwykłe życie świętego ubogich

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 16:00
- Jan Paweł II od początku uznawał brata Alberta za swój wzorzec postępowania. Dylemat napięcia między powołaniem kapłańskim a powołaniem do sztuki niewątpliwie działał na wyobraźnię młodego Karola Wojtyły – mówił w Trójce historyk Paweł Skibiński.
Audio
  • Opowieści o życiu brata Alberta (Historie jak z książki/ Trójka)
Adam Hilary Bernard Chmielowski, znany jako święty Albert Chmielowski oraz święty Brat Albert urodził się w Igołomii, a zmarł 25 grudnia 1916 w Krakowie
Adam Hilary Bernard Chmielowski, znany jako święty Albert Chmielowski oraz święty Brat Albert urodził się w Igołomii, a zmarł 25 grudnia 1916 w KrakowieFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sygnatura: 1-R-580, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11313451

W roku brata Alberta przyjrzeliśmy się jego niezwykłemu życiorysowi. Pochodził on z rodziny urzędniczo – ziemiańskiej, z Małopolski. Był zaangażowany w konspirację niepodległościową i walczył w powstaniu styczniowym. Podczas walk stracił nogę. Prowadził bardzo aktywne życie. Podjął studia artystyczne. Potem szukał powołania wśród zakonników, chociaż początki były bardzo trudne. - Za zgodą arcybiskupa krakowskiego złożył własne zgromadzenie, oparte o regułę świętego Franciszka. Tak powstali albertyni i albertynki – powiedział Paweł Skibiński.

Brat Albert mieszkał wśród osób bezdomnych, pracował w noclegowniach. W realizacji planów związanych z pomocą pomogli mu m.in. znajomi z dawnych lat, w tym także ci ze środowiska artystycznego. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której szczegółowo omówiliśmy historię życia tego świętego ubogich, jak nazywany jest do dziś.

Ponadto w audycji:

  • Jacek Komuda o wielkanocnych tradycjach kulinarnych (m.in. stół magnacki);
  • prof. Zbigniew Treppa o Całunie Turyńskim;
  • prof. Kopczyński o symbolu życia, czyli ab ovo;
  • w cyklu "Koryfeusze" - Jan Potocki.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Goście: d
r Paweł Skibiński (historyk)
Data emisji: 17.04.2017 
Godzina emisji: 12.06

ei