Nieznane losy dziewcząt wyklętych z łagru w Bojanowie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nieznane losy dziewcząt wyklętych z łagru w Bojanowie
Fragment okładki książki "Więźniarki polityczne z Bojanowa"Foto: mat. promocyjne

Ich historię poznajemy dopiero dziś, wcześniej o więźniarkach z Bojanowa nie słyszał niemal nikt. Do łagru trafiły za to, że chciały spełnić swe marzenia o wolnej Polsce. To kara, o której do dziś nie potrafią zapomnieć.

Posłuchaj

Świat poznaje dopiero losy więźniarek z Bojanowa (Historie jak z książki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Agnieszka Sławińska, autorka książki "Więźniarki polityczne z Bojanowa. Łagier dla dziewcząt w latach 1952-1956" powiedziała, że jest to pozycja naukowa, ale napisana tak, żeby każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Jej zdaniem losy dziewcząt wyklętych - kobiet, których młodość przypadała na czasy okupacji niemieckiej i radzieckiej - mogą wywoływać wiele emocji.

Sławińska zwraca uwagę, że w czasach stalinowskich te kobiety zdobyły się na coś niesamowitego, co odkrywane jest dopiero dzisiaj. Bohaterki książki, wychowane w tradycji patriotycznej, nie brały udziału w pochodach pierwszomajowych i nie zgadzały się na to, co narzucali komuniści. Autorka wyjaśnia, że kobiety te szły do więzienia, bo walczyły o wolną Polskę, wypisywały na murach patriotyczne hasła, pomagały partyzantom.

- Chciały Polski przedwojennej. Za walkę o swoje marzenia trafiały do aresztu śledczego - mówi Agnieszka Sławińska. Dodaje, że przechodziły tam straszne śledztwo, były torturowane i skazywane na wieloletnie wyroki więzienia. Władze uważały bowiem, że "przemocą chciały obalić ustrój PRL". Z zakładów w całej Polsce więźniarki transportowano do łagru dla dziewcząt w Bojanowie.

W jakich warunkach karę odbywały więźniarki w Bojanowie? W jaki sposób dziś wypowiadają się o horrorze młodości? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy.

Ponadto w audycji:

  • polecamy dwie pozycje o otoczeniu człowieka, którego nazwisko stało się synonimem tyranii, ludobójstwa i brutalnych metod: Rosemary Sullivan "Córka Stalina" i Sheila Fitzpatrick "Zespół Stalina";
  • Zofia Szpojankowska rekomenduje album o Żołnierzach Wyklętych, który ukazał się nakładem wydawnictwa IPN;
  • prof. Kopczyński o historii reklamy;
  • w cyklu "Koryfeusze" - Jerzy Żuławski.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Agnieszka Sławińska (autorka książki "Więźniarki polityczne z Bojanowa")

Data emisji: 23.04.2017 
Godzina emisji: 12.08

bk/mk

Polecane