Nieznane codziennie życie konspiratorów

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2017 12:53
Jak zdobywali jedzenie? Z czego się utrzymywali? Jakie były ich relacje rodzinne? Takimi aspektami życia konspiratotów rzadko zajmują się historycy. Tym większą ciekawość budzić może książka "Praca w dywersji. Codzienność żołnierzy Kedywu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej" Sebastiana Pawliny.
Audio
  • Czego nie wiemy o konspiratorach z AK? (Historie jak z książki/Trójka)
Fragment okładki książki Praca w dywersji. Codzienność żołnierzy Kedywu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej
Fragment okładki książki "Praca w dywersji. Codzienność żołnierzy Kedywu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej"Foto: materiały promocyjne

Publikacja ta obejmuje bardzo wąską grupę żołnierzy, ale autor wyjaśnia, że ma to związek z niejednorodną strukturą konspiracji. Jak wyjaśnił, gdyby zajął się np. Kedywem Komendy Głównej AK, wyniki badań byłyby zupełnie inne.

Sebastian Pawlina przyznaje, że codzienność uznawana jest przez historyków za temat mało poważny, dlatego zazwyczaj ją pomijają. Jego zdaniem jednak, dostrzeżenie tego, w jakich warunkach żyli bohaterowie konkretnej sytuacji, pozwala lepiej zrozumieć ich decyzje.

W swojej książce przybliża więc sposoby finansowania konspiracji, zarobki zawodowych konspiratorów, ale zagłębia się też w ich psychikę i relacje rodzinne. 

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Sebastian Pawlina (historyk)

Data emisji: 07.05.2017 
Godzina emisji: 12.08

bk

Czytaj także

Kedyw – komandosi Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 05:50
Akcja pod Arsenałem, likwidacja znienawidzonego Franza Kutschery, akcja "Góral". Szereg brawurowych akcji przeprowadzonych przez elitarne oddziały AK przynosiły ulgę i dawały nadzieję polskiemu społeczeństwu.
rozwiń zwiń