Historie represjonowanych kobiet

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 10:00
- To opowieści niezwykłych osób, które miały siłę, żeby przetrwać. Znalazły też odwagę, by o tym opowiadać - mówiła Katarzyna Madoń-Mitzner, współautorka orpacowania "Przetrwałam. Doświadczenia kobiet więzionych w czasach nazizmu i stalinizmu".
Audio
  • Opowieści silnych kobiet o represjach niemieckich i sowieckich (Historie jak z książki/Trójka)
Fragment okładki książki Przetrwałam. Doświadczenia kobiet więzionych w czasach nazizmu i stalinizmu
Fragment okładki książki "Przetrwałam. Doświadczenia kobiet więzionych w czasach nazizmu i stalinizmu"Foto: materiały prasowe/Dom Spotkań z Historią

"Przetrwałam. Doświadczenia kobiet więzionych w czasach nazizmu i stalinizmu" to piętnaście intymnych historii z Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA - największego w Polsce zbioru biograficznych relacji świadków historii XX wieku.

- Miałam poczucie, że uczestniczę w procesie bardzo bolesnym i intymnym. Muszę więc być z tymi osobami, które w pewnym sensie się na to zgodziły, ale przeze mnie muszą wracać do tych trudnych wspomnień - mówiła Katarzyna Madoń-Mitzner.

Kim były kobiety, które przetrwały niemieckie obozy koncentracyjne, pracę przymusową, sowieckie łagry, zesłania oraz więzienia w stalinowskiej Polsce? Jak potoczyły się dalsze losy polskich więźniarek Ravensbrück, Auschwitz-Birkenau, Workuty, Fordonu? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Ponadto w audycji:

  • Konrad Pyzel, historyk z Muzeum w Wilanowie, poleca książkę Magdaleny Górskiej "Zbawca Europy"
  • rekomendacja książki Konrada W. Tarnowskiego "Niezależna literatura i dziennikarstwo przed rokiem 1989. Idee ludzie spory" Wydawnictwo UŁ
  • felieton prof. Kopczyńskiego o miarach i wagach
  • w cyklu Koryfeusze - Władysław Starewicz
  • felietony św. Brata Alberta i kalendarium

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Katarzyna Madoń-Mitzner (współautorka książki "Przetrwałam. Doświadczenia kobiet więzionych w czasach nazizmu i stalinizmu")
Data emisji: 2.07.2017 
Godzina emisji: 12.06

mat. promocyjne/czaj/mk


Zobacz więcej na temat: totalitaryzm kobieta

Czytaj także

Wystawa #Dziedzictwo. Jak definiujemy naszą historię?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 19:40
- Hasztag w tytule jest po to, by pokazać dziedzictwo w kontekście dzisiejszej przestrzeni internetowej i tego, jak obecnie myślimy o komunikacji - mówi Andrzej Szczerski z Muzeum Narodowego w Krakowie o wystawie #Dziedzictwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Igor Janke: Solidarność Walcząca wciąż żyje

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2017 13:40
- Ta organizacja oficjalnie nie działa, ale ludzie, którzy wtedy walczyli z komunizmem, dalej utrzymują ze sobą bardzo intensywny kontakt. Pomagają sobie, wspierają się i dalej są takimi, jakimi byli wówczas, tylko w zupełnie innej rzeczywistości - mówi gość "Historii jak z książki".
rozwiń zwiń