Trudna piłka do rozegrania. Tajemnice futbolu w PRL

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 00:27
– Łatwo z dzisiejszej perspektywy oceniać ówczesne zachowania piłkarzy, a czasy były bardzo trudne i do każdego przypadku należy podchodzić ostrożnie – mówi Grzegorz Majchrzak, autor książki "Tajna historia futbolu".
Audio
  • Trudna piłka do rozegrania. Tajemnice futbolu w PRL (Historie jak z książki/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Weechie/wikimedia/CC BY-SA 3.0

Tuż po II wojnie światowej Związek Piłkarski, podobnie jak inne instytucje, został upolityczniony. – Został przejęty przez komunistyczne władze i wprowadzono do niego szereg postaci, które w historii Polski zapisały się jak najgorzej. Przejmowano również kluby, czego przykładem jest krakowska Wisła, która stała się Gwardyjskim Towarzystwem Sportowym. Tak samo chciano zrobić z warszawską Polonią, która na szczęście się przed tym wybroniła  opowiada gość Trójki.


Wydawnictwo: Fronda Wydawnictwo Fronda

Prezesami klubów byli często wysocy funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa czy Milicji Obywatelskiej. W przypadku klubów wojskowych, takich jak Legia Warszawa, przewodzący nimi w czasach PRL ludzie byli odpowiedzialni m.in. za tłumienie poznańskiego czerwca.  Piłkarze byli zarówno beneficjentami tego systemu, jak i jego ofiarami. Szczególnie w latach 70. i 80. mieli zdecydowanie wyższe zarobki niż gdzie indziej, możliwość wyjazdu poza granicę kraju, a co za tym idzie - dorobienia. Natomiast istniał też szklany sufit, jakim był przepis, mówiący o tym, że zawodnik może wyjechać dopiero po ukończeniu 30. roku życia  wyjaśnia autor "Tajnej historii futbolu".

Jak władza wykorzystywała przeszłość zawodników? Których piłkarzy szczególnie upatrzyli sobie "smutni panowie"? O tym więcej w dołączonym nagraniu.

Poza tym w audycji:

  • rozmowa z prof. Zofią Zielińską (UW), która polecać będzie książkę "Pamiętniki Jakuba Henryka Flemminga",
  • w cyklu "Koryfeusze": Mikołaj Sędziwój,
  • felieton Michała Kopczyńskiego o historii kanalizacji,
  • Marek Stremecki o książce "Droga do Rio. Historie polskich emigrantów" Aleksandry Pluty.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Grzegorz Majchrzak (historyk, publicysta, autor książki "Tajna historia futbolu")
Data emisji: 11.09.2017 
Godzina emisji: 23.07

sm/mk

Czytaj także

Sport w PRL. Słynne ucieczki piłkarzy za granicę

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 16:20
Rozrywka, rozładowanie społecznych napięć, budowanie poczucia wspólnoty - w czasach PRL sport, w szczególności zaś piłka nożna, spełniał wszystkie te funkcje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W 1957 roku wiele się działo...

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 14:30
- To bardzo dziwny rok. Liberalizacja życia, a zarazem jawne odchodzenie od ideałów rewolucji 1956 roku i umocnienie komunistycznej władzy - opowiada Marek Stremecki.
rozwiń zwiń