Trudna piłka do rozegrania. Tajemnice futbolu w PRL

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trudna piłka do rozegrania. Tajemnice futbolu w PRL
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Weechie/wikimedia/CC BY-SA 3.0

– Łatwo z dzisiejszej perspektywy oceniać ówczesne zachowania piłkarzy, a czasy były bardzo trudne i do każdego przypadku należy podchodzić ostrożnie – mówi Grzegorz Majchrzak, autor książki "Tajna historia futbolu".

Posłuchaj

Trudna piłka do rozegrania. Tajemnice futbolu w PRL (Historie jak z książki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Tuż po II wojnie światowej Związek Piłkarski, podobnie jak inne instytucje, został upolityczniony. – Został przejęty przez komunistyczne władze i wprowadzono do niego szereg postaci, które w historii Polski zapisały się jak najgorzej. Przejmowano również kluby, czego przykładem jest krakowska Wisła, która stała się Gwardyjskim Towarzystwem Sportowym. Tak samo chciano zrobić z warszawską Polonią, która na szczęście się przed tym wybroniła  opowiada gość Trójki.


Wydawnictwo: Fronda Wydawnictwo Fronda

Prezesami klubów byli często wysocy funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa czy Milicji Obywatelskiej. W przypadku klubów wojskowych, takich jak Legia Warszawa, przewodzący nimi w czasach PRL ludzie byli odpowiedzialni m.in. za tłumienie poznańskiego czerwca.  Piłkarze byli zarówno beneficjentami tego systemu, jak i jego ofiarami. Szczególnie w latach 70. i 80. mieli zdecydowanie wyższe zarobki niż gdzie indziej, możliwość wyjazdu poza granicę kraju, a co za tym idzie - dorobienia. Natomiast istniał też szklany sufit, jakim był przepis, mówiący o tym, że zawodnik może wyjechać dopiero po ukończeniu 30. roku życia  wyjaśnia autor "Tajnej historii futbolu".

Jak władza wykorzystywała przeszłość zawodników? Których piłkarzy szczególnie upatrzyli sobie "smutni panowie"? O tym więcej w dołączonym nagraniu.

Poza tym w audycji:

  • rozmowa z prof. Zofią Zielińską (UW), która polecać będzie książkę "Pamiętniki Jakuba Henryka Flemminga",
  • w cyklu "Koryfeusze": Mikołaj Sędziwój,
  • felieton Michała Kopczyńskiego o historii kanalizacji,
  • Marek Stremecki o książce "Droga do Rio. Historie polskich emigrantów" Aleksandry Pluty.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Grzegorz Majchrzak (historyk, publicysta, autor książki "Tajna historia futbolu")
Data emisji: 11.09.2017 
Godzina emisji: 23.07

sm/mk

Polecane