Udostępnianie źródeł, czyli jak zachować pamięć historyczną

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Udostępnianie źródeł, czyli jak zachować pamięć historyczną
Podpisanie paktu Ribbentrop - MołotowFoto: [Public domain], via Wikimedia Commons

Minęło 78 lat od agresji Związku Radzieckiego na Polskę. O tragicznych wydarzeniach września 1939 roku oraz o zachowywaniu pamięci o nich rozmawia ze swoim gościem Marek Stremecki.

Posłuchaj

Udostępnianie źródeł, czyli jak zachować pamięć historyczną (Historie jak z książki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Gość audycji, Wojciech Kozłowski z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego, opowiada o funkcjonowaniu tej instytucji. Zwraca uwagę na istotną dla polskiej polityki historycznej rolę, jaką ona odgrywa. – Wielkim przełomem jest to, że przygotowujemy materiały wysokiej jakości w języku angielskim. Udostępniamy źródła, a nie tylko opracowania, żeby mogły one uzupełnić pamięć świata, żeby stały się częścią uniwersalnego dziedzictwa, z którego wszyscy mogą korzystać – podkreśla rozmówca Marka Stremeckiego.

Zachodni badacze często nie znają języka polskiego i, w efekcie, nie korzystają z materiałów źródłowych, pisząc o historii Polski. OBnT planuje to zmienić. Czy pomoże to, na przykład, ograniczyć problem "polskich obozów zagłady"? – Patrząc na stan prac naukowych w USA czy w Europie Zachodniej, widzimy, że ci ludzie sięgają często po opracowania dostępne po angielsku, często pisane z pewnego, dość specyficznego punktu widzenia. My dajemy im ogromny materiał do wykorzystania – podsumowuje Wojciech Kozłowski.

Jakie wyzwania stoją jeszcze przed Ośrodkiem Badań nad Totalitaryzmami? Czy istnieją trudności w pozyskiwaniu materiałów źródłowych? Można się tego dowiedzieć, słuchając załączonego nagrania.

Poza tym w audycji:

  • sylwetka zegarmistrza, którego nazwisko zna i podziwia dziś cały świat, a mało kto wie, że Antoni Patek był Polakiem;
  • historia innego Polaka, który mniej chlubnie zapisał się w dziejach Rosji – z jego ręki zginął car Aleksander III; o dumnym carze, który nie uciekał przed terrorystami, mówi profesor Michał Kopczyński.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Wojciech Kozłowski (wicedyrektor Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego)
Data emisji: 19.09.2017 
Godzina emisji: 23.08

ml/mk

Polecane