X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dwa wieki od śmierci naczelnika Kościuszki

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 11:00
– Tadeusz Kościuszko hołdował kilku podstawowym ideom, takim jak wolność, republikanizm, marzenie i dążenie do wolności – opowiada Wojciech Kalwat.
Audio
  • Dwa wieki od śmierci naczelnika Kościuszki (Historie jak z książki/Trójka)
Tadeusz Kościuszko
Tadeusz KościuszkoFoto: Georgios Kollidas/shutterstock.com

O wpływie Tadeusza Kościuszki na kształt współczesnej Polski można powiedzieć wiele. Bezdyskusyjnie jest to jedna z najważniejszych postaci w naszej historii. W tym roku wypada dwusetna rocznica jego śmierci.

Tadeusz Kościuszko był żołnierzem, dowódcą, ale także malarzem i człowiekiem wielu talentów. – W pewnym sensie był wytworem swoich czasów. Wyrósł z pnia szlacheckiego, a potem ruszył w świat. Udał się na nauki do Francji, gdzie miał studiować malarstwo. On jednak wybrał inżynierię wojskową – mówi Wojciech Kalwat z czasopisma historycznego "Mówią Wieki".

Naczelnik powstania, przedstawiciel narodu, ale i bohater narodowy w USA. Na podstawie bogatego życiorysu Tadeusza Kościuszki można by nakręcić kilkanaście filmów. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Wojciech Kalwat ("Mówią Wieki")
Data emisji: 9.10.2017 
Godzina emisji: 23.07

ml/mk

Czytaj także

Trudna piłka do rozegrania. Tajemnice futbolu w PRL

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 00:27
– Łatwo z dzisiejszej perspektywy oceniać ówczesne zachowania piłkarzy, a czasy były bardzo trudne i do każdego przypadku należy podchodzić ostrożnie – mówi Grzegorz Majchrzak, autor książki "Tajna historia futbolu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adolf Hitler – socjalista czy wzór konserwatysty?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 00:00
Adolf Hitler i narodowosocjalistyczna III Rzesza w powszechnej świadomości funkcjonują jako modelowy przykład prawicy. Jak tłumaczył Piotr Zychowicz, takie twierdzenie nie może być dalsze od prawdy.
rozwiń zwiń