Dwa wieki od śmierci naczelnika Kościuszki

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 11:00
– Tadeusz Kościuszko hołdował kilku podstawowym ideom, takim jak wolność, republikanizm, marzenie i dążenie do wolności – opowiada Wojciech Kalwat.
Audio
  • Dwa wieki od śmierci naczelnika Kościuszki (Historie jak z książki/Trójka)
Tadeusz Kościuszko
Tadeusz KościuszkoFoto: Georgios Kollidas/shutterstock.com

O wpływie Tadeusza Kościuszki na kształt współczesnej Polski można powiedzieć wiele. Bezdyskusyjnie jest to jedna z najważniejszych postaci w naszej historii. W tym roku wypada dwusetna rocznica jego śmierci.

Tadeusz Kościuszko był żołnierzem, dowódcą, ale także malarzem i człowiekiem wielu talentów. – W pewnym sensie był wytworem swoich czasów. Wyrósł z pnia szlacheckiego, a potem ruszył w świat. Udał się na nauki do Francji, gdzie miał studiować malarstwo. On jednak wybrał inżynierię wojskową – mówi Wojciech Kalwat z czasopisma historycznego "Mówią Wieki".

Naczelnik powstania, przedstawiciel narodu, ale i bohater narodowy w USA. Na podstawie bogatego życiorysu Tadeusza Kościuszki można by nakręcić kilkanaście filmów. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Wojciech Kalwat ("Mówią Wieki")
Data emisji: 9.10.2017 
Godzina emisji: 23.07

ml/mk

Czytaj także

Trudna piłka do rozegrania. Tajemnice futbolu w PRL

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 00:27
– Łatwo z dzisiejszej perspektywy oceniać ówczesne zachowania piłkarzy, a czasy były bardzo trudne i do każdego przypadku należy podchodzić ostrożnie – mówi Grzegorz Majchrzak, autor książki "Tajna historia futbolu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adolf Hitler – socjalista czy wzór konserwatysty?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 00:00
Adolf Hitler i narodowosocjalistyczna III Rzesza w powszechnej świadomości funkcjonują jako modelowy przykład prawicy. Jak tłumaczył Piotr Zychowicz, takie twierdzenie nie może być dalsze od prawdy.
rozwiń zwiń