Nowa edycja "Historii Polski"

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 08:00
W tym wydaniu "Historii jak z książki" gościem Marka Stremeckiego był wybitny historyk, prof. Wojciech Roszkowski.
Audio
  • Nowa edycja "Historii Polski" (Historie jak z książki/Trójka)
Prof. Wojciech Roszkowski
Prof. Wojciech RoszkowskiFoto: Marcin Obara/PAP

Prof. Wojciech Roszkowski przez dziesięciolecia pisał kolejne tomy swojej "Historii Polski". W czasach PRL z konieczności pisał pod pseudonimem Andrzej Albert. Książki wydawane były w podziemiu, ale nie oznacza to, że prace te nie były pisane z należytą pieczołowitością. – Każdy z tomów "Historii Polski" miał po 3-4 recenzentów. Były sprawdzane wnikliwie i za każdym razem było kilka rzeczy do poprawy – opowiadał na antenie Trójki prof. Roszkowski.


"Historia Polski 1914-2015" prof. Wojciecha Roszkowskiego "Historia Polski 1914-2015" prof. Wojciecha Roszkowskiego

Andrzej Albert za swoje publikacje w PRL otrzymał kilka prestiżowych nagród. Co ciekawe, sam autor nie spodziewał się popularności, którą osiągnęły jego prace. – Spodziewałem się kilku tysięcy egzemplarzy w obiegu. Tymczasem, biorąc pod uwagę przedruki, nieautoryzowane kopie itd., były to miliony egzemplarzy – wspominał historyk.

Książki prof. Roszkowskiego nie mogły znajdować się w ogólnym obiegu, ze względu na liczne treści, które nie były do zaakceptowania przez komunistyczną cenzurę, takie jak Katyń, powstanie w Workucie czy wojna 1920 roku. Dziś, na szczęście, możemy bez trudu zdobyć kolejne pozycje tej niezwykle ważnej serii książek.

Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: prof. Wojciech Roszkowski (historyk)
Data emisji: 16.10.2017 
Godzina emisji:

ml/ab

Czytaj także

W 1957 roku wiele się działo...

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 14:30
- To bardzo dziwny rok. Liberalizacja życia, a zarazem jawne odchodzenie od ideałów rewolucji 1956 roku i umocnienie komunistycznej władzy - opowiada Marek Stremecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudna piłka do rozegrania. Tajemnice futbolu w PRL

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 00:27
– Łatwo z dzisiejszej perspektywy oceniać ówczesne zachowania piłkarzy, a czasy były bardzo trudne i do każdego przypadku należy podchodzić ostrożnie – mówi Grzegorz Majchrzak, autor książki "Tajna historia futbolu".
rozwiń zwiń