Wybitni sportowcy i wielcy patrioci – ludzie sportu II RP

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 11:49
W audycji Marek Stremecki rozmawiał z Gabrielą Jatkowską, autorką książki "Przerwane igrzyska. Niezwykli sportowcy II Rzeczypospolitej".
Audio
  • Wybitni sportowcy i wielcy patrioci – ludzie sportu II RP (Historie jak z książki/Trójka)
Reprezentacja Polski na mistrzostwach świata w piłce nożnej 1924. Jeden z bohaterów książki Przerwane igrzyska. Niezwykli sportowcy II RP, Wacław Kuchar, stoi trzeci od prawej.
Reprezentacja Polski na mistrzostwach świata w piłce nożnej 1924. Jeden z bohaterów książki "Przerwane igrzyska. Niezwykli sportowcy II RP", Wacław Kuchar, stoi trzeci od prawej. Foto: [Public domain], via Wikimedia Commons

Tematem rozmowy będą nie tylko sportowe wyczyny Polaków, ale także ich bohaterstwo w walce o wolność naszego kraju i osobiste dramaty. Jak bardzo wojna zmieniła ich życie? Co musieli poświęcić? Czy wszyscy stanęli po właściwej stronie? Tego wszystkiego dowiedzą się Państwo z rozmowy z autorką, a także z książki "Przerwane igrzyska. Niezwykli sportowcy II Rzeczypospolitej". – To było niezwykłe, że ci ludzie poświęcili swoje życia temu, by osiągać wielkie wyniki sportowe, ale w chwili gdy potrzebowała ich ojczyzna, ruszali bez żadnych oporów do walki – opowiadała w Trójce autorka.

Okładka książki "Przerwane igrzyska. Niezwykli sportowcy II RP" Gabrieli Jatkowskiej Okładka książki "Przerwane igrzyska. Niezwykli sportowcy II Rzeczypospolitej" Gabrieli Jatkowskiej

Ponadto w audycji:

  • felieton prof. Michała Kopczyńskiego o tym, jak Marcin Luter był przedstawiany w ówczesnych mediach,
  • w cyklu Koryfeusze – sylwetka Jana Stanisława Kubary, badacza wysp Pacyfiku.

Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Gabriela Jatkowska (autorka książki "Przerwane igrzyska. Niezwykli sportowcy II Rzeczypospolitej")
Data emisji: 30.10.2017 
Godzina emisji: 23.08

ml/ab

Czytaj także

Współpraca służb PRL z organizacjami terrorystycznymi

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 15:52
- Główna teza książki "Zabójcze układy", że służby PRL miały bliskie kontakty i współpracowały z różnymi organizacjami o charakterze terrorystycznym, jest jak najbardziej uprawiona - przekonuje autor pozycji Przemysław Gasztold. Współpraca ta odbywała się zarówno na płaszczyźnie ideologicznej, jak i biznesowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Igor Janke: Solidarność Walcząca wciąż żyje

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2017 13:40
- Ta organizacja oficjalnie nie działa, ale ludzie, którzy wtedy walczyli z komunizmem, dalej utrzymują ze sobą bardzo intensywny kontakt. Pomagają sobie, wspierają się i dalej są takimi, jakimi byli wówczas, tylko w zupełnie innej rzeczywistości - mówi gość "Historii jak z książki".
rozwiń zwiń